Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Camilerimiz kiliseleri andırıyor

Camilerimiz kiliseleri andırıyor

Camilerde son zamanlarda sandalye üzerinde namaz kılanların sayısı artıyor. Safların azaldığı ve sandalye üzerinde namaz kılanların sayısının çoğaldığı bir durumla karşı karşıyayız.

Giriş Tarihi: 21 Eylül 2012 Cuma 12:45
Camilerimiz kiliseleri andırıyor

Bu gidişle cemaat safları azalacağa benziyor. Cemaat'te sandalye üzerinde namaz kılmakta ısrarlı gibi görünüyor.Bu konuda sandalye ve taburelerin üzerinde namaz kılan cemaat'e Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bir uyarı geldi.

Şanlıurfa Diyanet-Sen Şube Sekreteri İsmail Sefalı; "Son zamanlarda camilerde sandalye ve taburelerin üzerinde namaz kılan vatandaşların çoğaldığını ve bu hadise üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı bir karar aldı. Camilere bu kararları gösteren afişler asıldı" dedi.


Sefalı, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından alınan o kararı şöyle özetledi;"Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 1 Aralık 2010 tarihinde Din İşleri Yüksek Kurulunun vermiş olduğu karar gereği hastalığı ve engelli sebebi ile namazı ayakta kılamıyorsa, oturduğu yerde kılar. Oturduğu yerde namazı kılamıyorsa, yatarak ima ile (Baş hareketleri) kılar. Ayaklarını kıbleye uzatarak veya istediği bir şekilde oturduğu yerde namazı kılar. Engeli ve yaşlılığı sebebiyle hiçbir şekilde oturması mümkün değilse o zaman sandalyede oturarak namazı kılabilir. Son zamanlarda camilerde sandalye, tabure çoğaldığından dolayı Diyanet İşleri Yüksek kurulu bu kararı almıştır" dedi.


Sandalye ve taburelerin üzerinde oturması hiç mümkün olmayanların sandalye üzerinde namaz kılmasının güzel bir davranış olmadığını belirten Sefalı, "Camilerde bulunan sandalye ve taburelerin güzel bir görüntü oluşturmadığını söyledi. Vatandaşlarımız mümkün mertebe sandalyede değil de ayaklarını kıbleye karşı uzatarak baş hareketi ile namazını kılması uygundur" dedi.


Sefalı, "Bu konu hakkında zaman zaman hutbelerde, vaazlarda ve sohbetlerde bu durumun doğru olmadığını vatandaşlarımıza anlatıyoruz." dedi.

Murat Çiftçi / Gapgundemi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

HAC kuraları ne zaman çekilecek? tarih belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com