Advert
Advert
Advert

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI BAŞLIYOR

Diyanet işleri Başkanlığının 1986 yılından beri 1- 7 Ekim tarihleri arasında kutladığı Camiler Haftası 2003 yılından itibaren de Camiler ve Din görevlileri Haftası olarak kutlanıyor

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI BAŞLIYOR
CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI BAŞLIYOR

konuyla ilgil yazılı bir açıklama yapan Şanlıurfa Müftüsü İhsan Açık;
"Bu yıl Camiler ve Din Görevlileri haftası münasebetiyle ” Cami – Kadın ve Aile “  konusu merkeze alınarak İslam dinin kadınlara tanıdığı kolaylıklar, Kuranda ve Hadis- i şeriflerde Kadınların yeri ve saygınlığı, Hz peygamberin kadın ve Aileye bakışı ve örnekliği gibi konularda toplumda farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır. Hafta münasebetiyle düzenlenecek etkinliklerde “ Cami – Kadın ve Aile “ konusuna ağırlık verilmesi, Camilerde Kadınlara ait mekânların iyileştirilmesi aile fertlerinin ve özelikle kadınlarında cemaate katılımının sağlanması amacıyla düzenlemeler hedeflenmektedir.
İslam, hayatın merkezine camiyi yerleştirmiş ve camii merkezli bir medeniyetin oluşturulmasını amaçlamıştır. İslam tarihi boyunca yerleşim yerlerinin kimliğinin oluşturulmasında önemli yeri olan camilerimiz, Sosyal hayatın kalbinin attığı birer ilim, irfan ve kültür merkezi olmuştur.
Camiler, mihrabıyla bir mabet, minber ve kürsüsüyle bir mekteptir. Camiler, gönüllerin kırıldığı mekânlar değil, kırık gönüllerin tamir edildiği merkezlerdir. Etnik kökeni, siyasi görüşü, Mezhebi her ne olursa olsun herkesin, herkesimin Rabbinin evi olduğundan kapıları herkese açıktır. Birlik – Beraberlik, kardeşlik duygularının yaşandığı yerlerdir.
Din gönüllüleri ise, her türlü dünya görüşüne sahip insanlara rehberlik eden , sağlıklı ve doğru bilgileri veren ,müjdeleyen nefret ettirmeyen , bütünleştiren , dışlamayan herkesi kucaklayan onların dertleriyle dertlenen , sevinçli ve neşeli anlarında sevinçlerine ortak olan , herkesi sevgi ve şefkatle  kucaklayan önderlerdir.
Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle gerçekleştirilen etkinliklerde camilerin dini ve sosyal hayatımızdaki yeri ve önemini anlatarak camii merkezli bir hayat anlayışına katkı sağlamak, camilerin vatandaşlarımız arasında birlik , beraberlik, kardeşlik , yardımlaşma ve dayanışma duygularının pekişmesine ve yaygınlaşmasına  katkı sağlamayı hedeflemekteyiz.
İl müftülüğü olarak hafta içinde kan bağışı, hastaları ziyaret, tv ve radyo programları, kuran ziyafeti, mevlit ve hatim programı ile Diyanet işleri başkanımız Sayın Prof. Dr Mehmet GÖRMEZ hocamızın katılacağı konferansla Camiiler ve Din Görevlileri Haftamızı taçlandıracağız.
Haftamızın milletimize memleketimize ve Din Görevlilerimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü