Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Cam silen çocuklar trafikteki tehlikeyi umursamıyor

Cam silen çocuklar trafikteki tehlikeyi umursamıyor

Trafikte cam silen çocuklar, birçok ilde olduğu gibi Diyarbakır'da hem kendi hayatlarını hem de sürücülerin hayatını tehlikeye atıyor.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2015 Pazar 13:28
Cam silen çocuklar trafikteki tehlikeyi umursamıyor

Diyarbakır’da trafik akışının yoğun olduğu hemen hemen tüm kavşaklarda çocuklarının otomobil camlarını silmeye çalışmaları, hem kendi hayatlarını hem de sürücülerin hayatını tehlikeye atıyor.

Kentteki hemen hemen tüm trafik ışıklarının bulunduğu kavşaklarda ellerindeki temizlik deterjanları ve cam silicilerle arabaların camlarını silmeye çalışan çocukları görmek olağan bir hal aldı.

Kırmızı ışıkta bekleyen araçların ön camlarını silen çocuklar, yeşil ışığın yanmasıyla hareket eden araçların arasında kalarak kendi hayatlarını riske ediyor veya sürücülere zor anlar yaşatarak kazaların yaşanmasına sebebiyet veriyorlar.

Kimi zaman trafik ışıklarında, kucaklarında bebekleriyle dilenen kadınları da görmek mümkün. Sürücüler ise çokça şikâyet ettikleri bu durum karşısında yetkililerin önlem almamasına tepki gösteriyor.  

Şu an okulda eğitim görmesi gereken çocukların bu şekilde trafik ışıklarında hayatlarını tehlikeye atmalarının doğru bulmadıklarını belirten bazı vatandaşlar da devletin ve belediyenin çocuklara sahip çıkması gerektiğini söylediler.

Bu çocukların topluma kazandırılması gerektiğini dile getiren sürücüler, çocukların cam sildikleri noktalarda zabıtaların olması gerektiğini ve duruma kayıtsız kalınmasına bir anlam veremediklerini ifade ettiler. Çocukların sokaklarda, şehrin işlek caddelerinde sahipsiz bir şekilde dolaşıp para kazanmak için olmadık işler yaptıklarını belirten sürücüler, bu konuda özellikle ailelerinin uyarılması gerektiğini söylediler.

Çocukların böyle trajik bir hayatın içine sürüklenmesinin sosyal, psikolojik ve ekonomik nedenlerden kaynaklandığına dikkat çeken uzmanlar, bu konunun özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yerel yönetimlerin sorumluluk alanına girdiğine dikkat çekerek bu kurumların tedbirler alması gerektiğini belirtiyorlar.  

Trafik ışıklarında bekleşen çocuklardan G.O.G’nin anlattıkları ise durumun uzmanların tespitini doğrular nitelikte.

G.O.G, “7’nci sınıfa gidiyorum. Annem ve babam boşandığı için anneme bakmak zorundayım. Kimse bize bakmıyor. Okulda olmam gerekirken burada araba camı siliyorum. Devletin bize yardımcı olması gerekiyor. Ben de bir çocuk olarak okulumu düzgün bir şekilde okumak istiyorum.” dedi. (Hamza Adiyaman / Emrah Deniz-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfalılar sosyal medya üzerinden kampanya başlattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com