Advert
Advert
Advert

Çalışan emekliye müjde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in açıkladığı sistem gerçekleştiğinde, çalışan emeklilerin maaşından yapılan kesinti ortadan kaldırılacak.

Çalışan emekliye müjde
Çalışan emekliye müjde

   Bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışan ya da işyeri açan emeklilerden yapılan yüzde 15’lik kesintisinin kaldırılması ya da sınır getirilmesini gündeme getirdi.

Bakan Çelik, yüzde 15’lik kesinti için "Olmaması gereken bir katkı payı" diye nitelendirdi.

Bakan Çelik yaptığı açıklamada, "Emekli maaşı bin lira olan bir kardeşimizden 150 liralık kesinti yapılıyor. İlk etapta baktığınız zaman bunun haksız bir uygulama olduğunu görürsünüz" dedi. Çelik, üzerinde çalıştıkları projeyle ilgili şu bilgileri verdi: "Türkiye emeklilik sistemiyle çok fazla oynamış. Dolayısıyla sistem bozulmuş. Bozulan bu sistem bizi 38 yaşında emekliliğe kadar getirmiş. Genç yaşta emekli olunca sistemin sürdürülebilirliği tartışılmaya başlanmış. O günün hükümeti tarafından'1991-1999 arasında yaklaşık 8 yıl içerisinde bozulan sosyal güvenlik sistemini nasıl toparlarız' diye ele alınmış. Bazı kurallar konma zorunluluğu gelmiş. Deniyor ki, madem insanlar 40 yaşında emekli oldu, bu genç yaşta emekli olanları evde oturtmak mümkün değil. Bu insanlar çalışacaklar.

‘Çalışırlarken bunlardan bir destek primi alalım. Böylece çocuklarına ve torunlarına bir pay almış oluruz’ anlayışından ortaya çıkmış bir durum. 40 yaşında emeklilik, gelecek nesillerden çalışıyorsunuz demek. Hükümet olarak biz bunu tartışıyoruz. Acaba bir yaştan sonra almasak mı, 60'dan sonra almasak mı, ya da yüzde 15'i düşürsek mi gibi bu tartışmaları biz Çalışma Bakanlığı bünyesinde yapıyoruz. Bu konuda bir çözüm gelirse sayın Başbakanımız tarafından açıklanır." ifadelerini kullandı (İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması