Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Çağdaş Türk Edebiyatının En İyi 40 Şeyi

Çağdaş Türk Edebiyatının En İyi 40 Şeyi

Giriş Tarihi: 1 Şubat 2011 Salı 22:23
Çağdaş Türk Edebiyatının En İyi 40 Şeyi
  • “Notos Öykü ve Edebiyat Dergisi”, TEDA Projesini “Çağdaş Türk Edebiyatının En İyi 40 Şeyi” listesine aldı.

 

  • Türk edebiyatının usta kalemi Ahmet Hamdi TANPINAR’ın “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” isimli eseri Sırbistan’da yılın kitabı seçildi.

 

Notos Öykü ve Edebiyat Dergisi tarafından düzenlenen “Türk Edebiyatının En İyi 40 Şeyi” anketinde TEDA (Türk Edebiyatını Dışa Açma) Projesi de yer aldı.

 

Derginin Şubat sayısında yer alan ve 181 yazarın katılımıyla düzenlenen ankete TEDA Projesi’nin yanı sıra Türkiye’nin Frankfurt Kitap Fuarı’nda Onur Konuğu olması da alındı.

 

Yazarların geniş katılımıyla oluşturulan ve kamuoyunun genel görüşünü yansıtan ankette kültür, sanat ve edebiyatımıza ait klasik-çağdaş eserlerin uluslararası tanıtımına katkı sağlayan ve 2005 yılından itibaren yürütülmekte olan TEDA Projesi 17. sırada; Türkiye’nin Frankfurt Kitap Fuarı’nda ‘Onur Konuğu’ olması ise 35. sırada yer aldı.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, TEDA projesi kapsamında, 2010 yılı başında, Sırpça çevirisi için destek verdiği Ahmet Hamdi TANPINAR’ın “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” isimli eseri ise Sırp DERETA Yayınevi tarafından yılın kitabı seçildi.

 

Sırpçaya çevirisi yapılarak, Sırbistan’da okuyucularla buluşturulan “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” daha önce de Almanya, Arnavutluk, Lübnan ve Hollanda’da yayımlandı.

 

Türk edebiyatının usta kalemi TANPINAR’ın başyapıtlarından olan kitap, Sırbistan’ın en prestijli yayınevlerinden “DERETA Yayınevi” tarafından aynı zamanda “Yılın Kitabı Ödülü”ne de layık görüldü.

 

Dergi, ödülü 1991 yılından itibaren, sanatsal nitelik ölçütünü göz önünde bulundurarak veriyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com