Reklamı Geç
Advert
Advert

Büyükşehirle Barutçu Han Ayağı Kalkıyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Türkiye’nin sayılı hanlarından biri olan Tarihi Barutçu Han’da restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyerek, Tarihi gün yüzüne çıkardıklarını söyledi.

Büyükşehirle Barutçu Han Ayağı Kalkıyor
Büyükşehirle Barutçu Han Ayağı Kalkıyor


Büyükşehirle Barutçu Han Ayağı Kalkıyor 
Tarihi handa incelemelerde bulunan Başkan Güvenç, restorasyon çalışmaları kapsamında hanın özgün yapısını bozmadan hassasiyetle yürüten uzmanlardan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
İncelemeler esnasında Barutçu Han ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında açıklama yapan Güvenç, Barutçu Han’ı Valilik döneminden bu yana üzerinde hassasiyetle durduğunu ve Büyükşehir Belediyesiyle vakit kaybetmeden restorasyonunu başlattıklarını ifade ederek, “Barutçu Han’ın hanlar bölgesinde 17. Yüzyıldan kalma önemli bir tarihi eser ve aynı zamanda Mençek Hanı’na benzetilmiştir. Adım adım eski Şanlıurfa’da tüm eserlerimizi ve tarihi gün yüzüne çıkartıp kültürümüzü ihya etmeye devam ediyoruz. Projesini bitirip ihalesini yaptık, arkadaşlarımız çalışmaya başladı.
Güvenç, “Barutçu Han Dikkat Çekecek Bir Yapı Olacak”.
Bir yıl içinde Barutçu Han’ı Şanlıurfa’nın turizm, kültür ve ticari hayatına kavuşturacaklarını belirten Güvenç, “Burası çok özel mimarisi olan özelikli bir yapı, öyle zannediyorum ki tamamlandığı zaman turizm alanında ses getirecek ve dikkat çekecek bir yapı olacak” şeklinde konuştu.
Binlerce yıllık tarihi geçmişiyle dünyanın sayılı kentlerinden birisi olan Şanlıurfa’da, tarihi ve kültürel dokular adım adım gün yüzüne çıkartan Büyükşehir Belediyesi, geleneksel Şanlıurfa Hanlarının gelecek nesillere aktarılması için çalışmalarına devam ediyor.
Öte yandan 365 Gün sürecek olan Restore çalışmaları sonucunda, yıllarca saklı kalan Balıklıgöl Demirciler Pazarındaki Barutçu Han, ziyaretçilere tarihe yeniden tanıklık ettirecek yapıya kavuşturuluyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üç Aylar başlıyor! Regaip Kandili hangi gün?
Üç Aylar başlıyor! Regaip Kandili hangi gün?
Şanlıurfa’da  Kütüphaneler Haftası Başladı
Şanlıurfa’da Kütüphaneler Haftası Başladı