Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Büyükşehirle Barutçu Han Ayağı Kalkıyor

Büyükşehirle Barutçu Han Ayağı Kalkıyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Türkiye’nin sayılı hanlarından biri olan Tarihi Barutçu Han’da restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyerek, Tarihi gün yüzüne çıkardıklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 6 Kasım 2014 Perşembe 14:59
Büyükşehirle Barutçu Han Ayağı Kalkıyor


Büyükşehirle Barutçu Han Ayağı Kalkıyor 
Tarihi handa incelemelerde bulunan Başkan Güvenç, restorasyon çalışmaları kapsamında hanın özgün yapısını bozmadan hassasiyetle yürüten uzmanlardan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
İncelemeler esnasında Barutçu Han ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında açıklama yapan Güvenç, Barutçu Han’ı Valilik döneminden bu yana üzerinde hassasiyetle durduğunu ve Büyükşehir Belediyesiyle vakit kaybetmeden restorasyonunu başlattıklarını ifade ederek, “Barutçu Han’ın hanlar bölgesinde 17. Yüzyıldan kalma önemli bir tarihi eser ve aynı zamanda Mençek Hanı’na benzetilmiştir. Adım adım eski Şanlıurfa’da tüm eserlerimizi ve tarihi gün yüzüne çıkartıp kültürümüzü ihya etmeye devam ediyoruz. Projesini bitirip ihalesini yaptık, arkadaşlarımız çalışmaya başladı.
Güvenç, “Barutçu Han Dikkat Çekecek Bir Yapı Olacak”.
Bir yıl içinde Barutçu Han’ı Şanlıurfa’nın turizm, kültür ve ticari hayatına kavuşturacaklarını belirten Güvenç, “Burası çok özel mimarisi olan özelikli bir yapı, öyle zannediyorum ki tamamlandığı zaman turizm alanında ses getirecek ve dikkat çekecek bir yapı olacak” şeklinde konuştu.
Binlerce yıllık tarihi geçmişiyle dünyanın sayılı kentlerinden birisi olan Şanlıurfa’da, tarihi ve kültürel dokular adım adım gün yüzüne çıkartan Büyükşehir Belediyesi, geleneksel Şanlıurfa Hanlarının gelecek nesillere aktarılması için çalışmalarına devam ediyor.
Öte yandan 365 Gün sürecek olan Restore çalışmaları sonucunda, yıllarca saklı kalan Balıklıgöl Demirciler Pazarındaki Barutçu Han, ziyaretçilere tarihe yeniden tanıklık ettirecek yapıya kavuşturuluyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

İran'da neler oluyor? Devrim muhafızları karargahı ateşe verildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com