Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat BÜYÜKŞEHİR´DEN GAZELHANLARA VEFA GECESİ

BÜYÜKŞEHİR´DEN GAZELHANLARA VEFA GECESİ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Şanlıurfa Sanat Gönüllüleri Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen "Gazelhanlar Gecesi"nde Urfalı gazelhanların ‘Piri’ olarak bilinen Kazancı Bedih ve diğer gazelhanlar anıldı.

Giriş Tarihi: 29 Ocak 2016 Cuma 17:13
BÜYÜKŞEHİR´DEN GAZELHANLARA VEFA GECESİ

 

Büyükşehir Belediyesi Mehmet Akif İnan Konferans salonunda düzenlenen programa Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İsa Kızıldemir, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Harran Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. İ.Halil Mutlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Urfalı gazelhanların hayatının anlatıldığı anma gecesinde, Büyükşehir Belediyesi sıra gecesi ekibinin müzik ezgileri ile birlikte Kazancı Bedih’in oğlu Naci Yoluk, Zekeriya Ünlü ve Halil Aftan Çizmecioğlu merhum Kazancı Bedih'in eserlerini seslendirirken İlkbal Gürpınar ise şiir dinletileriyle gelen konuklara duygu dolu anlar yaşattı.

Anma gecesinde Merhum Urfalı gazelhanlara rahmet dileyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İsa Kızıldemir, Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman sanata ve sanatçıya destek vereceklerini belirtti.

Gazelhanların müzik dinletileriyle Divan Edebiyatı eserlerine farklı bir ahenk kattıklarını belirten Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İsa Kızıldemir, " müzik meclislerinde birçok şairin gazelini kendi tavrına göre çeşitli makamlarda okuyan Kazancı Bedih, Şanlıurfa’nın yetiştirmiş olduğu en ünlü gazelhanlardan olup Fuzuli, Nabi, Nezihe, Furugi, Abdi gibi çeşitli şairlerin gazellerini Şanlıurfa makam geleneğine uygun olarak, davûdî ve etkileyici sesiyle okurdu.Bu nedenle kendisine ‘Pir’ denilmektedir. Kel Hamza (Hamza Şenses), Demir İzzet, Mahmut Güzelgöz (Tenekeci Mahmut), Şükrü Hafız, Mukim Tahir, Halil Hafız ve Bekçi Bakır gibi ünlü gazelhanlarımız o eşsiz yorumlarıyla aynı zamanda Divan edebiyatının kaybolmaması açısından da önemli bir değer taşımaktalar. Tüm bu değerlerimizi korumak adına, Büyükşehir Belediyesi olarak, sanata ve sanatçıya her zaman destek olmaya devam edecektir" dedi.

Konuşmaların ardından Şanlıurfa’da gazel kültürünün gelecek nesillere aktarılmasında büyük emekleri olan Kazancı Bedih'in hayatından kesitler aktarıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Nihayet Eyüp Nebi makamına el attılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com