Advert
Advert
Advert

Büyük göç dalgası bekleniyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Suriye sınırında incelemelerde bulundu

Büyük göç dalgası bekleniyor
Büyük göç dalgası bekleniyor

Suriye’de koalisyon uçaklarının halkı hedef gözetmeksizin bombalaması sonucu köylerini terk eden binlerce Suriyelinin tahliyesi sırasında sınırda incelemelerde bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş, Suriye’den kaçan sivil halkın PYD, IŞİD ve koalisyon uçaklarının bombardımanı arasında kaldığını söyledi.

Suriye’de yaşanan çatışmalar halkı mağdur etmeye devam ediyor. Kobani’de yaşanan insanlık dramının ardından bir süredir IŞİD’in kontrolündeki Akçakale ilçesinin tam karşı tarafında bulunan Telabyad kentinde de insanlık dramı yaşanıyor.

Amerika öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Telabyad bölgesindeki köylerde yaşayan halkı IŞİD bahanesiyle hedef gözetmeksizin bombalaması binlerce insanın Türkiye sınırına yığılmasına sebep oldu. Sınırda bekleyen insanların tahliyesi için mobil sınır kapısı oluşturuldu. Günlerdir Akçakale’ye bağlı Zenginova Mahallesi sınırında bekleyen aç ve susuzluktan yorgun düşmüş olan Suriyeli mülteciler, AFAD tarafından hazırlanan onlarca minibüs sabah saatlerinden itibaren tahliye edilmeye başlandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kutulmuş, AK Parti milletvekilleri, Şanlıurfa Valisi İzettin Küçük ve beraberindeki bir heyetle tahliye edilen Suriyeli halkı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından gazetecilere yönelik bir açıklama yapan Kurtulmuş, halkın PYD, IŞİD ve koalisyon uçaklarının arasında kaldığına dikkat çekti.

Suriye halkı şu an üç ateş arasında

Suriye’de devam eden artık her tarafı etkilediğini belirten Kurtulmuş, “Suriye’de maalesef köy köy, kasaba kasaba, şehir şehir Suriye bölünmüş durumda. Ayrıca bugün karşı karşıya kaldığımız yeni bir misafir dalgasındaki temel nedende 3 ateş ortasında kalmış olması. Bir taraftan koalisyon güçlerinin bombalaması, bu anlamda koalisyon güçleri bombalamaya devam ediyor. Diğer Taraftan Telabyad ve köylerinde PYD’nin IŞİD’le yapmış olduğu savaş, orada IŞİD ile PYD arasında sıkışıp kalmış sivil halk ve bir taraftan da bombalardan kaçan sivil halk, canını kurtarmak için Türkiye sınırına geliyor.” Diye konuştu.

“Son derece kirli bir oyunla karşı karşıyayız”

Son derece kirli bir oyunla karşı karşıya kalındığını belirten Kurtulmuş, “Burada gördüğünüz gibi gariban, fakir, çocuklar, kadınlar, yaşlılar gençler hayatta kalmak için buradalar. Türkiye olarak büyük bir hassasiyetle süreci takip ediyoruz ve elimizden gelen her türlü desteği ortaya koymaya çalışıyoruz. Ama son derece kanlı, son derece kirli bir oyunla karşı karşıyayız.  Suriye’nin içerisinde milyonlarca insan Suriye’nin içerisinde evini terk etmiş durumda, yaklaşık 4,5 milyon Suriyeli de kendi ülkesini terk etmiş durumda.” şeklinde konuştu.

Bugün yaklaşık bin 500 kişinin AFAD tarafından tahliye edildiğini ifade eden Kurtulmuş, tahliye edilen Suriyelilerin valilik tarafından oluşturulan merkezlerde misafir edileceğini söyledi.

Büyük göç dalgası bekleniyor

Öte yandan PYD ile IŞİD’in arasındaki çatışmaların da Tel Abyad kentine bağlı Sülük ve bağlı köylerde devam ettiği belirtiliyor. Yaşnan çatışmalar ve koalisyon uçaklarını bombardımanından kaçan halkın bir bölümü de Akçakale sınır kapısından Türkiye geçmeye başladı.

Şanlıurfa Valisi izettin Küçük, Amerika’nın PYD’yi destekleyerek Arap ve Türkmenleri göçe zorladığını bu yüzden de ileriki günlerde yoğun bir göç dalgası beklediklerini söylemişti. (Osman Gülebak-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mağara ehli     2015-06-11 Baştan beri yanlış bir politika uzn vadeli alınan suriyeli kardeşlerimiz sorun teşkil ediyor.Hükümet madem göç almayı çok seviyor bu göçmenler için bir şehir inşa etsin göçmenleri hep oraya taşısın. adıda göçmenler şehri olsun.Ucuz laflarla yerli halk patlama noktasında bunu yazmak insani görev
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sahte çipli kimlik kartlarını basan kalpazanlara baskın
Sahte çipli kimlik kartlarını basan kalpazanlara baskın
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı