Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Bursa'da Uluslararası Gıda Kongresi

Bursa'da Uluslararası Gıda Kongresi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde, Uludağ Üniversitesi ve Tarım İl Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen 'Bursa 3. Uluslararası Gıda Kongresi' başladı.

Giriş Tarihi: 27 Eylül 2014 Cumartesi 06:08
Bursa'da Uluslararası Gıda Kongresi

BURSA – Bursa, 19 yıl aradan sonra uluslararası nitelikte bir gıda kongresine ev sahipliği yapıyor Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde, Uludağ Üniversitesi ve Tarım İl Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen ‘Bursa 3. Uluslararası Gıda Kongresi’ başladı.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Kongre’nin açılış konuşmasını yapan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur, son yıllarda önemli bir dinamizm kazanan Türk gıda sanayinin Türkiye’nin 2023 hedeflerinde de öncü bir rol üstleneceğini ifade etti. Türkiye’nin üretimde kaliteye ve verimliliğe verilen önemle 62 milyar dolarlık tarımsal hasıla ile Avrupa’da zirveye, dünyada ise 7’nci sıraya yerleştiğine işaret eden Onur, “Yeni hedef ise 150 milyar dolarlık tarımsal hasıla ve 40 milyar dolarlık gıda ihracatı ile dünyada ilk 5’e yerleşmek. Yoğun bir rekabetin yaşandığı sektörde dünyadaki rakiplerimizden ayrışmanın yolu Ar-Ge ve inovasyon kültürünü yaygınlaştırmamızdan geçiyor” dedi.

‘Bursa’da yapılması önemli’
Gıda Kongresi’nin Bursa’da yapılmasının öneminden söz eden BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Onur, “Türkiye’nin toplam salça üretiminin yüzde 27’sini, meyve suyu üretiminin yüzde 25’ini, kestane şekeri üretiminin yüzde 90’ını ve dondurulmuş gıda üretiminin yüzde 45’ini karşılayan Bursa, ulusal ölçekte birçok markaya da ev sahipliği yapmaktadır. Kongre’nin Bursa’da yapılması bu yönüyle de farklı bir anlam taşımaktadır” diye konuştu.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yıldız da Türkiye’nin makro hedefleri için güvenilir gıda ve gıdaya erişimin büyük önem taşıdığını söyledi. Yıldız, Türkiye’nin sektörde küresel ihracatçı konumuna yükselme hedefine en büyük katkıyı Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının sağlayacağına işaret etti. 

Bursa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Aydın, Türkiye’de tüm kurumlarla işbirliği içerisinde çalıştıklarını ifade etti. Aydın, “Tüketicinin güvenilir gıdaya ucuz ve rahatlıkla ulaşabilmesini amaçlıyoruz” dedi. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kavak ise Bursa’nın Türkiye’yi besleyen bir yapıda olduğunu söyledi.

AK Parti Bursa Milletvekili Bedrettin Yıldırım da tarım sektörünün bütçe açığını kapatmakta büyük önem taşıdığını vurguladı.

Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu ise “Güvenli gıda sağlıklı bir toplumun yapı taşıdır” dedi. Konuşmaların ardından Kongre’nin sponsorlarına protokol üyeleri tarafından plaket verildi. Daha sonra ise oturumlara geçildi. (Zeki Aras – İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da Helal gıda konferansı düzenlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com