Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Bursa'da 'Batı, Türkiye ve İslam' konferansı

Bursa'da 'Batı, Türkiye ve İslam' konferansı

Bursa Uludağ Üniversitesinde yeni kurulan Genç Düşünce Topluluğu tarafından 'Batı, Türkiye ve İslam' konulu konferansı düzenlendi.

Giriş Tarihi: 26 Aralık 2015 Cumartesi 09:28
Bursa'da 'Batı, Türkiye ve İslam' konferansı

 

 

Uludağ Üniversitesinde kısa bir zaman önce kurulan Genç Düşünce Topluluğu ilk etkinliğini gerçekleştirdi. Topluluk tarafından düzenlenen ‘Batı, Türkiye ve İslam’ konulu konferansa  konuşmacı olarak, İslam Hukuku Bölümü’nden Yard. Doç. Dr. Mehmet Salih Kumaş ve Strateji Düşünce ve Analiz Merkezi (SDAM) Başkanı Araştırmacı Yazar Abdulkadir Turan katıldı.

Uludağ Üniversitesi kampüsü içinde bulunan Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen program Mesut Biçim Hoca’nın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından programın açılış konuşmasını İslam Hukuku Bölümü’nden Yard. Doç. Dr. Mehmet Salih Kumaş gerçekleştirdi.

Değişik fakültelerden farklı öğrencilerin bir araya geldiğini söyleyen Yard. Doç. Dr. Kumaş, “Ben de bir ilahiyat fakültesi öğretmeni olarak, öğrenciliğimizde birçok şeyi yapmak isteyip de belki konjöktür şu anki kadar müsait olmadığı için yapamayan, fakat bu heyecanı taşıyan herkese çok ciddi anlamda saygı  ve desteği vermek zorunda olduğumu bir kez daha dile getirdiğim bir sürece girmiş oldum. İnşallah bu süreç, bu faaliyetlerimiz müteselsile düzenli olarak devam edecek.”şeklinde konuştu. 

Daha sonra söz alan Strateji Düşünce ve Analiz Merkezi (SDAM) başkanı araştırmacı yazar Abdulkadir Turan ise Batı, Türkiye ve İslam konusunu anlattı.

Batı ve İslam ilişkisinden söz eden Turan, “Bir kere İslam’ın Batı’ya yaşattığı bazı şoklar vardır. Bu şokların ilki de ve en büyük olanı, İslam’ın yayılma hızıdır. Mekke gibi küçük bir tüccar şehirde başlayan İslam büyümüş, Şam’a gelmiş peşinden Kudüs’e gitmiş, Mısır’a gitmiş, Sassani İmparatorluğu yıkılmış. Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu kesimleri Diyarbakır, Mardin, Urfa tarafları, bunlar tamamen fethedilmiş. Batı o dönemde küçük, basit devletlerden oluşuyordu.  Şu andaki Arap körfez emirliklerinden oluşan devletler gibi bir şeydi.”dedi.

İslam’ın fetihler yaptığına ancak işgal etmediğine dikkat çeken Turan, “Galipsiniz ama fethediyorsunuz işgal etmiyorsunuz. Yıkmıyorsunuz, dağıtmıyorsunuz. Hala Hz. Muhammed’in (sav) o merhametini yanınızda taşıyorsunuz. Haddinizi aşmıyorsunuz. Diyorlar ki Hıttin savaşı sırasında muhaddisler sürekli hadis okurlardı. Hz. Resul’ün (sav) ervahını yanlarında hissediyorlardı. O’nu (sav) başlarında sürekli bir müfettiş olarak görüyorlardı.”ifadelerini kullandı.

Programın sonunda Genç Düşünce Kulübü Başkanı Yunus Yılmaz tarafından katılımcı Abdulkadir Turan ve Mehmet Salih Kumaş’a katılımlarından ötürü teşekkür plaketi verildi. (Zeki Aras/Sezer Özer –İLKHA)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

HAC kuraları ne zaman çekilecek? tarih belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com