Advert
Advert
Advert

Burası Şanlıurfa merkezden bir görüntü

29 Mart 2009 Yerel seçimler öncesinde Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Fakıbaba'nın talimatları doğrultusunda coplarla kendi dükkânlarından çıkarılan aşağı sanayi esnafı, sanayi sitesinin yerinin nasıl değerlendirileceğini merakla bekliyor.

Burası Şanlıurfa merkezden bir görüntü
Burası Şanlıurfa merkezden bir görüntü
Bugün halen dükkân işleten esnafların bulunduğu aşağı sanayi sitesindeki görüntüler görenleri şaşkına çeviriyor. Sanayi içerisinden geçen karakoyun deresinde biriken çöpler etrafa kötü kokular saçıyor.

Çöplüğü andıran karakoyun deresi yanı başında dükkân işleten esnaflar sağlıksız koşullarda çalışmalarına devam ediyor. Evlerinde ekmek bekleyen aileleri için sağlıksız koşullarda çalışan aşağı sanayi esnafı ekmek mücadelelerine aralık vermeden devam ediyor.

Karakoyun deresine atılan çöplerin birikmesi sonucu etrafa hastalık saçan kötü kokular salgın hastalıklara davetiye çıkarıyor.YOLLARI DA BOZUK!

Aşağı sanayi sitesinin yollarında oluşan çukurlar hendeklerle çevrili Medine şehrini insanın akıllarına getiriyor. Oluşan çukurlar yağmurun yağmasıyla beraber dolup çekilmez bir çile haline geliyor. Yaklaşık 10-15 cm arasında oluşan çukurlar vatandaşın yollardan geçmesine engel oluyor.ÇEVRE KİRLİLİĞİ HAT SAFHADA

Eski sanayi sitesi olarak bilinen yerde önceki gün çıkan ve kimin çıkardığını belli olmayan yangının çıkarmış olduğu dumanlar adeta Şanlıurfa'nın üzerini bir kara bulut gibi sardı.

Esnafların gelişi güzel atmış oldukları artıkların sebep verdiği yangın Şanlıurfa'nın üzerini bir kara bulut gibi kaplayarak Şanlıurfa'da görüntü ve çevre kirliliği vermesine sebep oldu.

Sonuç ise tam bir fiyasko çünkü bugün aşağı sanayi olarak bilinen yerin hemen karşısında Şanlıurfa Valiliği, İl Özel İdaresi, Tapu Müdürlüğü ve Adliye gibi kamu kurum ve binalarının karşısında hizmet vermektedirler.

Bu ve bunun gibi yangınların her zaman olduğu esnafın bu duruma artık alıştığını söyleyebiliriz çünkü burası adeta sahipsiz bir yer olarak niteleyebiliriz. Şehrin göbeğinde kalmış bir pislik yuvası söyleyebiliriz

2011 yılını geride bırakacağımız şu son ayların olduğu bir zaman diliminde hala

Şanlıurfa'nın göbeğinde bulunan bu sanayi sitesinin bir an önce taşınması ve çevre kirliliğinde bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğini belirtiyoruz.
Murat Çiftçi / GAP Gündemi


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret