Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Bülent Arınç Urfa yerel medya semineri

Bülent Arınç Urfa yerel medya semineri

Giriş Tarihi: 31 Mart 2011 Perşembe 20:33
Bülent Arınç Urfa yerel medya semineri

Şanlıurfa Valiliği ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün birlikte organize ettiği “20.Yerel Medya Eğitim Semineri” DSİ XV. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda başladı.

Seminer öncesi konferans salonunun girişinde düzenlenen “Türk Basını (1830- 1938) ile Şanlıurfa ve Yöresi” fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Bakan Arınç, sergiyi gezerek, sergi hakkından BYEGM Genel Müdürü Murat Karakaya’dan bilgi aldı. Daha sonra Konferans salonuna geçen davetliler “20.Yerel Medya Eğitim Semineri” saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından  BYEGM Tanıtım Filmi” sunulmasıyla başladı.

Sunumun ardından açılış konuşmalarına geçilirken, açılış konuşmalarını BYEGM Genel Müdürü Murat Karakaya, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yaptı.

Seminerin açılışında konuşan Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya; “Şanlıurfa’nın bu büyülü atfosferinde sizlerle bir arada bulunmak, hem kurumum hemde şahsım adına önemli bir deyim olacaktır.Genel Müdürlügümüzce, ülkemizin degişik yerlerinde düzenlenen Yere Medya Seminerleir yerel medya mensuplarının bilgi ve tecrübelerinin arttırılması, degişen mevzüat ve uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmaları bakımında önemli bir fırsattır” dedi.

İNTERNET TELEVİZYON VE GAZETELERİ GEÇTİ

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin İnternet medyasının Televizyonları ve Gazeteleri tehdit ettiğini dile getirdi. Şahin “İnternetten haber alma oranı 2 yılda %12′den %41′e çıktı. Gazetecileri ve Televizyoncuları ciddi bir tehlike bekliyor. 2 sene önceki hiç duymadığımız twiter’ı duyuyoruz. Yerel bir köşe yazarı facebook gibi sosyal ağlarda gündem oluşturabiliyor. Artık eski yazarlar kayboldu. Ama Şanlıurfa’dan yazan biri bir anda ülke gündemine oturabiliyor. 1960′larda Televizyon, 1980′de Renkli TV 1990′dan sonra internet, 10 sene sonra farklı bir alanlar oluşacak. Her gün 2 milyar video izleniyor. Her saat 36 saat uzunluğunda video ekleniyor. 85 bin saat arşivimiz var. Oluşan arşivin büyüklüğü fark edin biz bununla övünürken, bir başka mecrada bir günde görüntülerin oluşturduğu uzunluğu düşünebiliyor musunuz?” diye konuştu.

Geçen sene evlenenlerin 8′de biri internette tanıştığını aktaran İbrahim Şahin “Facebook’un 500 milyon nüfusu var. Layd Gaga’yı 7 milyon kişi takip ediyor. Twitter’ın etkisini görebiliyoruz. Yeni dünya düzeni bu. Medya mensuplarına yeni fırsatlar çıkıyor. Birkaç sene içinde Facebook yerine başka bir medya ağı gelebilir. Facebook veya Twitterda kendiniz yönlendirebilirsiniz. Türkiye’nin %75′i 34 yaşın altında. Kanada ve ABD’den sonra İnternette zaman geçiren 3. ülkeyiz. Bunun çok ciddi riskleri var. Bunun yerine yeni tıklanacak siteler yaratmazsak Türk kullanıcısı nereye varacak düşünemiyoruz. Sosyal Medya gelecek yılın gündeme oturacak en büyük kavramı. Toplum olarak Medya tüketicisine dönüştük. Geleneksel medya yerine yeni sayfa açan siteler yer aldı.

ŞAHİN: İNTERNET YAYINI ÇOK YAYGIN

Reklam alanları da kaymaya başladı. Biz telif haklarından yararlanalım derken, yeni bir telif alanı oluşuyor. CNN 10 milyon kişiye özel alan eklemiş ve görüntülerini haberlerini yayınlıyor. İnternet yayını başladı Siz yerel medya mensuplarının birer internet ortamı varsa artık sizi onbinler izliyor. Zaman zaman vurguladığım medyanın bir tehlikesi var Google TV gibi siteler kendi televizyonlarını oluşturuyorlar. Artık Ulusal TVler yerel tvlere dönecek. Biz bunlara karşı harekete geçmemiz gerekiyor. Sosyal medya bir süreç bu süreç için takım kurulmalı. Programlara canlı yayınla müdahale geliyor.” dedi.

ŞANLIURFA FARKLI DİLLERİ İLE KONUŞUYOR VE KARDEŞÇE YAŞIYOR

 Şanlıurfa Farklı dillerin konuşulduğu ve kardeşliğin olduğu bir il olduğuna dikkat çeken Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, sözlerine şöyle devam etti; “Bu toplantı ilimiz açısından çok büyük önem arz ediyor. Şanlıurfa’nın değerlerini bilmeli, dalga dalga yaymalıyız. Şanlıurfa’da Türkçe, Arapça ve Kürtçe diller konuşuluyor ve kimse kimseyle kavga etmiyor. Çünkü Şanlıurfa değerleriyle yaşıyorlar. Eksikliklerimizin farkındayız. Eğitim ve üst yapı gibi eksiklikleri giderince Şanlıurfa, Türkiye’ye beklenen katkıyı sunacaktır. Bu toplantının ilimizde yapılmasına katkıda bulunan Sayın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bey’e ve BYEGM Genel Müdürü Murat Karakaya’ya teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz.  İyi duygularla ilimizden ayrılmanızı temenni ediyorum” dedi.

FAKIBABA: YEREL MEDYANIN SORUNLARI VAR

Şanlıurfa'da yapılan 20. Yerel Medya Eğitim Seminerinde konuşan Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba,”Yerel medyamızın çok önemli problemleri var” dedi

BÜLENT ARINÇ ŞANLIURFA’DA ADINA LAYIK BİTR SEMİNER YAPILIYOR

Devlet Bakanı ve Başbaan Yardımcısı Bülent Arınç, senede iki kez düzenlenen yerel medya eğitim seminerlerinin önemine değinerek, ''Özellikle bölgesel olarak seçtiğimiz iller, böyle bir toplantıya ev sahipliği yaptığında, kendiliğinden büyük bir sinerji meydana gelmektedir'' dedi.

 Seminerin açılışında konuşan Arınç, Toplantıya, Şanlıurfa'nın yanı sıra çeşitli illerden yerel medya mensupları, KKTC, Azerbaycan ve Arap medyasından 200'den fazla katılımcının bulunduğunu aktaran Arınç, programda katılımcılara hem mevzuat bakımından hem de son gelişmelerle ilgili yardımcı olunacağını belirterek, ''1998'de başlayan Yerel Medya Eğitim Seminerlerimizden bir diğerini bugün ve yarın olmak üzere Şanlıurfa'da yapacağız. Ben de şehrimizin böyle bir seminere ev sahipliği yapmasından çok memnunum. Senede iki kez bunu yapıyoruz, en son Edirne ve diğer şehirlerimizde yapmıştık. Ben faydalı olduğunu görüyorum. Benden önce başlamıştı ben de devam ettiriyorum. Özellikle bölgesel olarak seçtiğimiz iller, böyle bir toplantıya ev sahipliği yaptığında, kendiliğinden büyük bir sinerji meydana gelmektedir'' diye konuştu.

Arınç, doğudan batıya, batıdan kuzeye, kuzeyden güneye, bütün yerel medya mensuplarını, Anadolu'yu ziyaretlerine vesile olacak ve onlara, değerli dostlarıyla, arkadaşlarıyla, meslektaşlarıyla tanışma imkanı sağlayacakları gazeteci gezilerinin devam edeceğini belirtti.

CEBİNDE SİMİT PARASI OLMAYAN İKİ CEP TELEFONU KULLANIYOR

   Yiyecek Parasının olmayan bazı kişilerin bile arka ceplerinde iki telefon taşıdığını ifade eden Bülent Arınç, internet izleyicisi olarak Türkiye'nin dünyadaki ilk 3 devlet arasında olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:  ''Biz bazı konularda çok ilerdeyiz. Mesela cep telefonu kullanımında da bu böyledir. Nüfusumuz 72 milyon, sanıyorum 50 milyonun üstünde cep telefonu kullanıyoruz. Yiyecek parası olmayan, ekmeğe, simide para bulamayan arka cebine 2 tane cep telefonunu koyabiliyor. Bununla mesaj atmasını, bununla hatta ücretsiz arama imkanını çok çabuk öğrenebiliyor. Bu, bizim gelişmişliğimizin mi yoksa başka bir şeyin örneği mi bilemem... Ama bunlar çarpıcı örnekler. Televizyon başında 'RTÜK'ten de sorumlu olduğum için biliyorum' en çok vaktini geçiren de bizim milletimiz. Günde 4 ile 5 saat arasında o kutunun karşısındayız, televizyon izliyoruz, çocuklarımız, eşlerimiz bütün günlerini neredeyse bunun karşısında geçiriyorlar” dedi.

İNTERNET YASASI ÇIKACAK

İnternet Haber sitelerinin hukuki bir boşlukta olduğunu vurgulayan Bülent Arınç “İnternet hukuki düzenleme Haber portallerinde hukuki boşluk var. BYEGM ve Adalet Bakanlığı ile ortaklaşa yasal çerçeve çizdik. İnternet ortamında birkaç yere gönderdik. Basın kanununda 6 maddesinde değişiklik yapacağız. Belki bu yasama döneminde olmayabilir ancak önümüzdeki Meclis bunu onaylaması için çalışıyoruz” dedi.

VEYSEL POLAT, BÜLENT ARINÇ’A PLAKET TAKDİM ETTİ

Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat, Bülent Arınç’a Şanlıurfa Gazeteciler Ormanına katkılarından ve Toplantının Şanlıufa2da yapılmasından dolayı plaket vererek teşekkür etti.

20. Yerel Medya Eğitim Seminerinde Başbakan Yardımcısı ve Basından sorumlu Devlet Bakanı Bülent Arınç, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, Gazeteci Vahap Munyar ve Doç Dr. Önder Aytaç’ın yanı sıra Şanlıurfa Milletvekilleri Zülfikar İzol, Seydi Eyüpoğlu, Ramazan Başak, Müfti Yetkin, AK Parti İl Başkanı Yusuf Eğilmez, Harran Üniversitesi Rektörü İ.Halil Mutlu, Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa’nın kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve Şanlıurfa’nın yanı sıra Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Mardin, Kilis ve Kahramanmaraş illerinden yerel medya mensupları ile Azerbaycan, KKTC, Almanya’dan yabancı gazeteciler katıldı

Öğleden sonraki oturumda; Bölgesel Medyanın Sorunları”,  “Basın İlan Kurumu ve Resmi İlanlar”, “Televizyon Haberciliği ve Televizyonda Canlı Yayın Tekniği”; üçüncü oturumda ise,  Ajans Haberciliği ve Geleceği, “KKTC Basını”, “Görsel ve İşitsel Medyada Yayın İlkeleri ve Özdenetim” konuları alanlarında uzman kişilerce ele alındı.

 HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ!...

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Gazetecilerden Siverek Kaymakamı Demirel’e ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com