Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem 'Bu toprakları bize yurt yapan fetih anlayışıdır'

'Bu toprakları bize yurt yapan fetih anlayışıdır'

Mekke fethinin Müslümanlar açısından ders çıkarılması gereken bir olay olduğunu belirten sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Müslümanların yaşadıkları yerleri kendilerine yurt yapan anlayışın fetih anlayışı olduğunu vurguladılar.

Giriş Tarihi: 31 Aralık 2015 Perşembe 16:16
'Bu toprakları bize yurt yapan fetih anlayışıdır'

Yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke’nin İslam ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmesinin üzerinden 1385 yıl geçti.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahman Ergin, Mekke’nin fethi ve Müslümanların fetihten çıkarması gereken dersler hakkında değerlendirme yaptı.

Mekke fethinin Müslümanlar açısından ders çıkarılması gereken bir olay olduğunu söyleyen Ergin, Müslümanların yaşadıkları yerleri kendilerine yurt yapan anlayışın fetih anlayışı olduğunu vurguladı.

“İnsanlarımızı fetih ruhunun yanında durmaya çağırıyoruz”

Müslümanları emperyalizmin yanında değil, fetih ruhunun yanında durmaya çağırdıklarını belirten Ergin, “Fetih, bir beldenin ve o beldede yaşayan insanların dimağlarının İslam’a açılmasıdır. Fetih, küfrün karanlığının Kelam-ı Kadim’in berraklığıyla silinmesidir. Fetih, sonradan olma ilahlara reddiyedir. Bizler Anadolu Gençlik Derneği olarak, bu coğrafyanın harcının İslam olduğunu, bu toprakları bize yurt yapan anlayışın fetih ruhu olduğuna inanıyoruz. İnsanlarımızı, küfür emperyalizminin yanında değil, fetih ruhunun yanında durmaya çağırıyoruz.” dedi.

“Müslümanların bu büyük fetihten çıkaracağı dersler var”

Günümüz Müslümanlarının bu büyük fetihten çıkaracağı bazı dersler olduğunu ifade eden Ergin, “Öncelikle Müslümanlar verdikleri sözü tutarlar, yaptıkları antlaşmayı bozmazlar. Zaferin Allah’tan olduğuna inanırlar. Sabrın ve fedakârlığın Müslümanca bir yaşam tarzının gereği olduğunu bilirler. İslam’ı yaşamanın ancak cihat ile mümkün olduğunu idrak derler. Zafere giden yolda en büyük gücün inanç olduğunun farkındadırlar. Bir Müslüman’ın gücü nispetinde tüm yeryüzünden sorumlu olduğunu bilirler. Tevazünün, vefanın ve sadakatin Müslüman ahlakının vazgeçilmezleri olduğuna inanırlar.” şeklinde konuştu. (Hamza Adiyaman-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

28 ŞUBAT’TA KALDIRILAN YUMRUK

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com