Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam Bu Mantarlar etten pahallı

Bu Mantarlar etten pahallı

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde her yıl Mayıs ile Haziran aylarında yetişen mantarları toplamak için vatandaşlar günlük 10 kilometre dolaşıyorlar. etten pahallı olan mantarları toplamak üzere çevre illerden bile gelen var

Giriş Tarihi: 29 Mayıs 2016 Pazar 08:19
Bu Mantarlar etten pahallı


Her yıl Mayıs ve Haziran aylarında yetişen "Kunkor" olarak adlandırılan mantarı toplamak için Bingöl'ün Karlıova ilçesindeki vatandaşlar yaklaşık 10 kilometre dolaşıyorlar. Karların erimesi, yağan yağmur ve sıcaklıkla birlikte Karlıova'nın yüksek tepelerinde yetişen ve nadir bulunan Kunkor mantarı, her yıl Mayıs ile Haziran aylarında toplanıyor.

Etten daha pahalı olan mantarın kilosu, bu sene 30 ile 35 TL arasında değişiyor. Malatya, Elazığ, Bingöl ve Erzurum gibi civar yerlerden Karlıova’ya sadece mantar toplamaya gelenler bile var. Hafta sonları ise mantara ilgi daha da yoğunlaşıyor.

Bir kilo mantar toplayabilmek için dağlık bölgelerde en az 10 kilometre dolaşmak gerekiyor.

Mantarın çok olduğu Karlıova bölgesinde geçen senelere göre bu sene mantar daha da az bulunuyor. Çünkü hem insanların rağbeti çok, hem de daha tam yetişmeden koparılıyor.

Mantar toplamak için saatlerce dolaşan kişiler bazen hiç mantar bulmazken, bazıları da buldukları mantarları ilçe merkezinde bulunan seyyar satıcılara satıyor. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

AYAĞIMIZI BAĞLAYAN PRANGALARDAN KURTULMALIYIZ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com