Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Bu kadınlar en güzel Urfa yemeği yapıyorlar

Bu kadınlar en güzel Urfa yemeği yapıyorlar

Urfa mutfağına özgü ev yemeklerinin unutulmaması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Şanlıurfa Belediyesi’nce bayanlara yönelik başlatılan “Yöresel Ev Yemekleri” kursu tamamlandı.

Giriş Tarihi: 19 Temmuz 2012 Perşembe 15:55
Bu kadınlar en güzel Urfa yemeği yapıyorlar

45 bayanın sertifika almaya hak kazandığı yemek kursunda kursiyerlere, içli köfteden, ağzı açığa, ağzı yumuktan borani’ye, çiğköfteden lahmacuna birbirinden leziz yemeklerin yapılışı bayan aşçılar tarafından anlatıldı.
Birbirinden lezzetli birçok Urfa yemeğini öğrenme imkanı yakaladıkları kursun kendilerine oldukça fayda sağladığını belirten bayan kursiyerler, Şanlıurfa Belediyesi’ne teşekkür ederek, ileri de yemek üzerine bir işyeri açmayı planladıklarını kaydettiler.    
Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba, Başkan Yardımcıları Mustafa Aydın, Emin İzol, Ahmet Al, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Necmi Karadağ, Ulaşım Hizmetleri Birim Sorumlusu Said Hocaoğlu, Sosyal Yardım Birim Sorumlusu İbrahim Akbaş, Kadın ve Çocuk Koordinasyon Birim Sorumlusu Nihal Atilla ve diğer davetlilerin katılımıyla Mutfak Müzesi’nde düzenlenen törende sertifikalarını alan bayanlar, kursu başarıyla bitirmenin mutluluğunu yaşadılar.
Şanlıurfa Belediyesi olarak tarihi geçmişe, geleneklere, halkın örf ve adetlerine, kültürel ve sanata büyük önem verdiklerini belirten Başkan Fakıbaba, kentte yürütülen koruma ve onarım çalışmalarının bu hedefte sürdürüldüğünü kaydetti.
Kentin tarihi dokusuna uygun motiflerin işlendiği Urfa Mutfak Müzesinin geçtiğimiz yıl aslına uygun bir şekilde restore edildiğini ifade eden Fakıbaba, son dönemlerde bu tip evlere ilginin her geçen gün arttığını söyledi.
Şanlıurfa’da yıkılmaya yüz tutmuş tarihi Hacıbanlar Evi'ni satın alarak restorasyon işlemlerini tamamladıktan sonra mekanı “Geleneksel Mutfak Müzesi”ne dönüştürdüklerini ifade eden Fakıbaba, “Her toplantımda 3 M formülü üzerinde duruyorum. Bunlardan biri Mutfak, diğeri Müzik son M si Mağara. Geleneksel mutfak kültürünü Dünyaya ve Türkiye’ye tanıtmayı amaçlıyoruz. Urfa Mutfak Müzesi’nde geçmişten günümüze oluşan eski mutfak malzemelerini sergileniyoruz. Urfa mutfak kültürünün önemli örnekleri olan objelerin Urfa yöresine özgü kıyafetler giymiş mankenler yardımıyla canlandırıldığı Geleneksel Mutfak Müzesi’ni başta Urfalılar olmak üzere herkesin gelip ziyaret etmesini bekliyoruz. Diğer M ise Müzik. İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi’ni kente kazandırdık. Son olarak Kızılkoyun’da açığa çıkarılan mağaralarda turizme kazandırılırsa 3 M formülü tamamlanmış olur” dedi.
Belediye Başkanı Fakıbaba’nın konuşmasının ardından sertifika törenine geçildi. Kursu başarıyla tamamlayan 45 bayana sertifikaları Fakıbaba ve diğer davetlilerce verildi. Sertifika töreninin ardından bayanlar kendi elleriyle hazırladıkları yemekleri davetlilere ikram etti.
Şanlıurfa Belediyesi bünyesinde hizmet veren Geleneksel Mutfak Müzesi’nde bayanlara yönelik ücretsiz olarak verilen kurs Nisan ayında başladı. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Sosyal Yardım Birimi’nce haftada 2 gün 4’er saat şeklinde yürütülen kursta, ev hanımlarına hafta içi, çalışan bayanlara ise hafta sonu bayan eğitmenler eşliğinde kurs verildi. 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Uluslararası İslâm Bilgeleri Zirvesi Şanlıurfa’da düzenlenecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com