Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Bu görüş saldırganlaştı!

Bu görüş saldırganlaştı!

Giriş Tarihi: 19 Eylül 2010 Pazar 12:23
Bu görüş saldırganlaştı!

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benedict, dinin devletle kesin bir şekilde ayrıldığı İngiltere ziyaretinde ilk kez açık bir şekilde laikliği hedef aldı ve dinin agresif bir laiklik ve radikal bir ateizm saldırısı altında olduğunu söyledi.

Uğruna savaşlar verilerek din ve devlet işlerinin birbirinden ayrıldığı laik dünya görüşü, Batı dünyasında yeniden tartışılıyor. Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benedict, dinin devletle kesin bir şekilde ayrıldığı İngiltere ziyaretinde ilk kez açık bir şekilde laikliği eleştirdi.

Aylar öncesinden başlayarak yoğun tartışmalar içinde geçen dört günlük İngiltere ziyaretinde Papa 16. Benedict, laikliğe ve ateizme açık bir şekilde savaş ilan etti. Vakitin haberine göre İngiliz kraliyeti ve hükümeti tarafından en üst düzeyde karşılanan 16. Benedict, laiklik ve ateizme karşı ilk sözlerini İskoçyada Kraliçe Elizabeth ile görüşmesinde yaptı. Papa 16. Benedict burada yaptığı konuşmada, Nazilerin dini terketmesinin Yahudi soykırımına sebep olduğunu ve Hıristiyanlığın radikal bir ateizmle karşı karşıya olduğunu belirtirken, farklı formlar altındaki saldırgan bir laikliğin dini özgürlükleri tolere etmediğini kaydetti.

DİN, ÖZEL ALANA HAPSEDİLEMEZ

İlk kez laiklik ve ateizme bu kadar keskin eleştiriler getiren Papa 16. Benedict, İskoçyanın başkenti Edinburghtaki sözlerini Londrada da sürdürdü. Eski ve yeni hükümet üyelerinin de hazır bulunduğu Londradaki toplantıda Papa, dinin kamusal alandan çıkarıldığını belirterek bu durumu protesto etti. Toplumsal uzlaşmanın sadece politikalarla sağlanamayacağını kaydeden Papa, dinin özel alana hapsedilemeyeceğine vurgu yaptı. Dinin, özellikle Hıristiyanlığın marjinalleştirilmesinden endişe duyuyorum. Dinin marjinalleştirilmesi toleranslı ülkelerde bile oluyor diyen Benedict, İngiltereye Hıristiyanlığın değerlerini koruması çağrısı yaptı. ,

DİNİN SUSTURULMASINI İSTEYENLER VAR

Dinin susturulmasını isteyenler olduğunu ve Dinin susturulması ve mümkünse tamamen özel alanla sınırlandırılması çağrısı yapanlar var. Noelin kamusal alanda kutlanmasının diğer dinleri ve dinsizleri gücendireceği gerekçesiyle kaldırılmasını isteyenler var. Ayrımcılığı ortadan kaldırma niyetiyle Hıristiyanların kamusal alanda vicdanlarına karşı çıkmasını isteyeler var diyen Papa, dinin kamusal alanın dışına çıkarılmasını eleştirdi. Papa bu eleştirileriyle, geçtiğimiz yıl bir çalışanını, üniformasının üzerinde haç taşıdığı gerekçesiyle uyaran Britanya Hava Yollarını hedef aldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com