Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Bu Görüntüler Topçu Meydanına Yakışıyor mu?

Bu Görüntüler Topçu Meydanına Yakışıyor mu?

Şanlıurfa’da birçok tarihi yapının restorasyonu ve tadilatı yapılırken, atıl durumda bulunan Tarihi Topçu Hanının ne zaman onarılacağı merak konusu oldu.

Giriş Tarihi: 10 Haziran 2016 Cuma 11:44
Bu Görüntüler Topçu Meydanına Yakışıyor mu?Şanlıurfa'nın tam merkezinde olan ve bulunduğu alana Topçu Meydanı ismini veren Topçu Hanı bugün kaderine terk edilmiş durumda. Topçu Hanı içerisinde Mermerci, Demirci ve Su depoları bulunan han ilgi bekliyor. Balıkçı, Ciğerci, Anahtarcı, Demirci, Oto ve halı yıkamacı ve mobilyacıların bulunduğu han bu görünümü ile oldukça dağınık ve bakımsızlığıyla adeta kaderine ağlıyor.
Topçu meydanında bulunan ve çürümeye terk edilmiş tarihi hanın akıbeti belli değil. Kimler tarafından kiraya veriliyor, şuanda hangi kurumun zimmetinde bunu da bilen yok.
Şehrin en işlek meydanında yer alan tarihi handa bugüne kadar hiçbir bakım ve onarımın olmadığını söyleyen vatandaşlar, belediyenin bir an önce bu görüntü kirliliğine yol açan ve tarihi hanın çehresine zarar veren işletmelerin kaldırılmasını istiyor.

İşin üzücü yanı ise henüz kimsenin bu hanın ismini dahi bilmemesi!
Topçu Hanı, şehir merkezinde bulunan tarihi bir Osmanlı hanıdır. Geçmişte Topçu sınıfına ait bir askeri birliğin burada görevli bulunmasından dolayı buraya " Topçu Hanı " denildiği ifade edilmektedir.
Umarız ilgili merciler, Topçu meydanına isminin verildiği bu hanın bir an önce restorasyonunu yaparak şehrin tam göbeğini hiç alakası olmayan işlerle kullanılmak yerine bir an önce tarihe kazandırır ve turizme kazandırır.

www.balikligol.com /ÖZEL HABER

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Harran Üniversitesi’nde Ebru ve Hat Sanatı Kursu Açıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com