Advert
Advert
Advert

Bu görüntüler çok konuşulacak, Akçakale'yi kim vurdu?

Dün Akçakale'de TMO bahçesine düşen top mermisiyle ilgili Youtube'da yayınlanan bu video kafaları karıştırdı.

Bu görüntüler çok konuşulacak, Akçakale'yi kim vurdu?
Bu görüntüler çok konuşulacak, Akçakale'yi kim vurdu?

Mermi düşmeden önce çekilmeye başlayan ve tam düştüğü sıradaki görüntülerin çekildiği görüntülerde Suriye Ordusu, bu mermilerin Erdoğan tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu tarafından atıldığını ileri sürüyor.

Suriye'nin Rakka kentine bağlı Telebyad İlçesi'nde, muhalifler ile ordu birlikleri arasında yaklaşık 1 aydır süren çatışmalar nedeniyle, Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde bugün açılması beklenen okullar yine tatil edildi. İç karışıklığın yaşandığı Suriye'de muhalifler ile ordu birlikleri arasındaki çatışmalar geçen ayın ortalarında Rakka kentine bağlı Telebyad'a sıçradı.

Akçakale'den çıplak gözle izlenen şiddetli çatışmaların ardından Telebyad muhaliflerin kontrolüne geçti. Şiddetli çatışmalar sonrası Suriye ordu birlikleri muhaliflerin eline geçen Telebyad'a yönelik top atışları başlattı. Suriye tarafından atılan top mermilerinden birisi Akçakale'de 5 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. Dün atılan 2 top mermisi de ilçedeki yerleşim birimlerine 300 metre mesafedeki Gümrük Müdürlüğü ile Toprak Mahsulleri Ofisi bahçesine düştü. Türkiye'nin misilleme olarak Suriye'ye yönelik top atışı yaptığı Akçakale'de tedirginlik had safhaya çıktı.

Günlerdir eğitimin sekteye uğradığı Akçakale'de, bugün açılması planlanan okullar risk nedeniyle yeniden tatil edildi. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, çatışmalar nedeniyle ilçedeki tüm okulların 1 gün süreyle tatil edildiğini duyurdu. Okulların tatil edildiği ilçede öğrenciler evlerinde kalmayı ve parklarda oynamayı tercih ederken, veliler ise bir an önce çatışmaların sona ermesini ve çocukların eğitimlerine devam etmesini istedi.

Öte yandan, dün gece Suriye ordu birliklerinin Telebyad'a yönelik top atışları da devam etti. Top atışlarının isabet ettiği Telebyad'daki bazı noktalardan dumanların yükseldiği görüldü.

Habervaktim.com


Akçakale Suriye Ordusu Telebyad Suriye Rakka Toprak Mahsulleri Ofisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı