Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Bu Gece Berat Kandili

Bu Gece Berat Kandili

Giriş Tarihi: 26 Temmuz 2010 Pazartesi 10:44
Bu Gece Berat Kandili

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Berat Kandili'nin kurtuluş, af ve arınma gibi anlamlara geldiğini kaydederek, bu mübarek gecenin sunduğu manevî iklimin ibadet, istiğfar ve dua ile geçirilmesinin önemini vurguladı. 
 
Bu gece, rahmet dalgalarının başladığı üç aylarda inananların kurtuluşuna vesile olan Berat Kandili. Şaban ayının 15. gecesi olan bu mübarek günde af ve mağfiret için kalkan eller, beraata eriyor. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Berat Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajda, Ramazan ayının müjdecisi olan bu gecenin, "Bilerek veya bilmeyerek işlenen hata ve günahlardan tövbe ederek, günahların kalplerde bıraktığı kirlilikten arınma, bunalan ruhların Yüce Rabb'imizin rahmetine ve mağfiretine ulaşması adına Müslümanların önüne açılmış bir fırsat kapısı" olduğunu belirtti. Bu gecede, inananların kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla suç ve yanlışlardan kaçınmaları, günahlardan arınmaları ve Yüce Yaratıcı'nın sonsuz rahmet ve merhametine iltica etmeleri gerektiğini söyledi.

Bardakoğlu, Berat Kandili'nin kurtuluş, af ve arınma gibi anlamlara geldiğini kaydetti. Hz. Muhammed'in af, merhamet ve mağfiret gecesi olarak kabul edilen Berat Kandili'nde Cenab-ı Allah'ın kendisinden bağışlanma dileyenleri affedeceğini, içtenlikle yapılan duaları kabul edeceğini müjdelediğini vurguladı. Kur'an'daki "Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O çok bağışlayan, çok esirgeyendir." müjdesinin farkına vararak günah ve kusurlardan dolayı tövbe edilmesi gerektiğini ifade etti. Günümüzde, sadece ferdî ve ailevî mutluluğu değil, toplumsal hayatı, barış, huzur, dayanışma ve kardeşlik içinde yaşayabilmeyi tehdit eden pek çok olumsuzluğun yaşandığını anlatan Diyanet Reisi, "Milletimizin kandil olarak adlandırdığı bu geceler, dünyanın koşuşturması içerisinde varlık ve yaratılış gayesini adeta unutup sonu gelmez emeller ve hevesler peşinde koca bir ömrü heba eden bizlere, özümüze dönme ve kendimizi sorgulama, geçici olanla kalıcı olanı fark etme, kalp gözümüzü açma ve gönül dünyamızı temizleme fırsatı sunar." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, mübarek gecelerin Allah'a, kendimize ve insanlığa karşı sorumluluklarımızı hatırlattığına dikkat çekerek, şöyle devam etti: "Bu görevlerimizi ihmal edip etmediğimizi yeniden düşünme, tövbe ederek geçmişi affettirme, dua, azim ve kararlılıkla geleceği inşa etme imkanı sağlar."

ZAMAN 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com