Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık BTK tarafından internet servis sağlayıcılarına bildirilen sakıncalı kelimeler arasında Haydar isminin bulunması tartışma yarattı.

BTK tarafından internet servis sağlayıcılarına bildirilen sakıncalı kelimeler arasında Haydar isminin bulunması tartışma yarattı.

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2011 Salı 07:55
BTK tarafından internet servis sağlayıcılarına bildirilen sakıncalı kelimeler arasında Haydar isminin bulunması tartışma yarattı.

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından internet servis sağlayıcılarına bildirilen sakıncalı ve yasaklı kelimeler arasında “Haydar” isminin bulunması tartışma yarattı. Forum siteleri ve sosyal ağlarda “Haydar” isminin ünlü doktor Haydar Dümen yüzünden yasaklandığı iddia edilmişti. Haydar Dümen ise yasaklanan Haydarın kendisi olmadığını söyledi.

Doktor Haydar Dümen, “Anadoluda Haydar ismi penis ve polis copları için kullanılır. Bu benzetme bir güç simgesinin anlatımı gibi erkeklik uzvuna intikal etmiştir. Oysa Türkiyede Haydar ismi çok yaygın olarak kullanılır. Adı haydar olan generaller, profesörler ve saygın bir çok kişi vardır” dedi.

‘Taksime Haydar diye bayrak asarım

Vatan Gazetesinden İlker Akgüngörün haberine göre Dümen, “Bu tür yasaklıların anlamı yok. Haydar ismi Alevi vatandaşlarımız için kutsallığı da olan bir isimdir. Bu kadar yasağa gerek yok. Benim sitemi ve adımı nasıl yasaklayacaklar? Ben de gider o zaman Taksime Haydar diye bayrak asarım. Adam penisine Uzun Mehmet diyor. O zaman bütün Mehmetleri mi yasaklayacaklar?” diye konuştu.

“Kafalar cinselliğe çalışıyor”
 
Yasaklı kelimelerin cinsellik çağrıştırdığını belirten Dümen, “Benim Haydar ismiyle ilgili bu kadar gücüm olduğunu sanmıyorum. Bizde “koydum”, “aldım” “çıkardım gibi bir çok kelime cinselliği tarif için kullanılıyor. Bunlarda mı yasaklanacak? ” dedi.

Kim bu Haydar?
 
İnternet Hukuk uzmanı Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaman Akdeniz ise “Haydar”ın peşine düştü. Akdeniz Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde TİBe yazdığı dilekçeyle “Haydar ve “Adrienne” kime ait olduğunu sordu. Akdeniz dilekçesinde üç bölüm ve 138 kelimeden oluşan yasak listesinin hazırlanmasıyla ilgili tüm belge ve bilgiler ile uygulamanın nasıl yapılacağını da öğrenmek istedi. Akdeniz, “Googleda Haydarla ilgili arama yaptığımda karşıma Haydar Dümen çıktı. Diğer isim için sebep Adriana Lima olabilir mi diye düşündüm ama o da porno yıldızı değil. Jenna Jameson gibi bir ismi yasaklasan herkesin bildiği bir şey olduğu için belki birileri tamam der. Ancak Haydar ve Adrienne isimlerinin yasaklanması trajikomik. Beni rahatsız eden birilerinin uğraşıp bu listeyi hazırlaması. Kelimelere bakarak illegal site diyemezsin. Ayrıca listede “yasak” kelimesi de yasaklanmış. TİBin böyle bir yetkisi yok” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfalılar sosyal medya üzerinden kampanya başlattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com