Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye borsa manipülasyonunda Faruk Süren İfadeye Çağrıldı

borsa manipülasyonunda Faruk Süren İfadeye Çağrıldı

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2011 Cuma 11:15
borsa manipülasyonunda Faruk Süren İfadeye Çağrıldı

Borsada manipülasyon yaptıkları iddia edilen kişilere yönelik geçen hafta yapılan, spor ve finans dünyasını sarsan operasyonda örgüte para sağladıkları gerekçesiyle aralarında ünlü işadamlarının da yer aldığı 90 kişinin ifadesi alınacak. Borsada keriz silkeleme operasyonuyla ilgili ifadesine başvurulacaklar arasında Galatasaray eski Başkanı Faruk Süren ile 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in kayınbiraderi Ali Şener, Teknik Direktör Tayfur Havutçu ile işadamları Abut Abdo ve Beki Ruso’nun da yer aldığı öğrenildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bu isimlere ifade davetinin dün gönderildiği belirtilirken ifadelerin manipülasyon operasyonunu yürüten İstanbul Mali Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından alınacağı kaydedildi.

100 milyon liralık vurgun

İstanbul Mali suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün borsada manipülasyon yaptıkları iddia edilen kişilere yönelik yaptığı operasyonda 38 kişi gözaltına alınmış, Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı’nda sorgulanan şüphelilerin 26’sı, ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, manipülasyon eylemi yapmak ve nitelikli dolandırıcılık’ suçlamalarıyla tutuklanmıştı. 100 milyonluk borsa vurgunu yaptığı belirtilen ve liderliğini eski Fenerbahçeli futbolcu Mecnur Çolak ile Mehmet Uğurlu’nun yaptığı şebekenin, borsada manipülasyon yapmanın sıra, borsa hisseleri işlem gören şirketlerin gizli bilgilerini Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirmeden öğrenerek işlem yaptıkları tespit edildi. Şahısların ayrıca manipülasyon üzerinden kazandıkları paraları lüks araç alarak akladıkları tespit edildi.

Örgüte para sağlayan patronlar

Manipülasyon operasyonuyla ilgili hazırlanan örgüt şemasında Süleyman Demirel’in kayınbiraderi Ali Çetin Şener ve Galatasaray eski Başkanı Faruk Süren de yer alıyordu. Süren ve Şener’in ismi 52 kişiden oluşan örgüt şemasında 7 kişi ile birlikte ‘Örgüte para sağlayan büyük sermaye sahipleri ve şirket yöneticileri’ olarak yer alıyordu. 7 bölümden oluşan şemada ‘örgüt yöneticileri, örgüt üyeleri, örgüt üyesi aracı kurum çalışanları, örgüt üyesi yurt dışına para çıkaranlar, örgüt üyesi kamu görevlileri, örgüte üye olmayıp suç işleyenler ve örgüte para sağlayan büyük sermaye sahipleri ve şirket yöneticileri’ ana başlıkları bulunuyor.

BORSA ÜSSÜ BULUNDU

Borsa manipülasyonunda çetenin lideri olduğu belirtilen Mecnur Çolak, tutuklu olarak yargılanıyor. Çolak’ın Teras Fulya’daki ‘borsa üssü’nde 16 taşınabilir bilgisayar ve harddiskler bulundu. Çolak’ın borsa işlemlerini yürüttüğü dairesinde, polisin yapacağı ani baskınlara karşı bilgisayarlardan internete kablosuz modemlerle bağlanıldığı belirlendi.

DEMİREL’İN KAYINBİRADERİ ŞENER

13 yıl önce ofisi aranamamıştı

İstanbul Mali Polisi tarafından yapılan operasyonda ismi örgüt şemasına giren eski Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel’in kayınbiraderi Ali Şener’in ofisi bundan 13 yıl önce aranamamıştı. Türkiye Kalkınma Bankası eski Genel Müdürü Özal Baysal’ın saklandığı belirlenen Şener’in ofisine giden polis ekibi Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından engellenmiş ve ekipte bulunan tüm polisler sürülmüştü. Komiser Yardımcısı Muzaffer Sedat Enis ise yaşadığı siyasi baskılara daha fazla dayanamamış ve mesleğinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

STAR Gazete

 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com