Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Borçlara kolaylık getiren yasa çıktı

Borçlara kolaylık getiren yasa çıktı

Giriş Tarihi: 15 Şubat 2011 Salı 23:02
Borçlara kolaylık getiren yasa çıktı

Vatandaşın elektrik, su, vergi, prim gibi devlete olan borçlarına kolaylık getiren yasa çıktı. Başvuru için iki aylık süre tanındı

 

Torba yasanın içinde yer alan ve vatandaşların devlete ve bazı özel kurumlara olan borçlarına kolaylık getiren tasarı TBMM’de kabul edildi. Yasanın uygulanmasına dair Maliye de hazırlıklarını hızlandırdı.

Öncelikle Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bu cuma Antalya’da vergi dairesi başkanlarıyla bir araya gelecek ve torba tasarının ne getirdiğine ilişkin mesajlar verecek. Yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından mükelleflere e-mail ortamında mektup gönderilecek.

Şimşek’in kendi imzasıyla gönderilecek mektupla, “Böyle bir düzenleme yapıldı, yasayla haklarınız şunlar” diye bir bildirimde bulunulacak. Hafta sonları vatandaşların alışveriş merkezlerine gittiği düşüncesiyle ‘maliye masası’ kurulacak. Ayrıca illerde bilgilendirme toplantıları yapılacak. Yeniden yapılandırma paketi ile ilgili aktif bir tanıtım politikası izlenmesi planlanıyor.

Öncelikli hedef, paketin temel amacının ne olduğu ve neler getirdiği konusunda mükellefleri bilinçlendirmek. Bu nedenle de broşürler hazırlanacak. Pakette yer alan düzenlemelere ilişkin ayrı ayrı broşürler basılacak. Matrah arttırımı için ayrı, vergi borcu için ayrı broşürler olacak.

Herkes yasadan yararlanıyor mu?

Torba Yasa’nın sağladığı aftan yararlanmak isteyenlerin borca ilişkin dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmamaları gerekiyor.

Hangi borçlar kapsamda?

31 Aralık 2010 tarihine kadar ödenmemiş vergiler ile bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, idari para cezaları, gümrük vergileri, belediyelerin beyannamelere ilişkin vergileri, 2010’da tahakkuk eden vergileri, ödenmemiş ücret, su kullanım, büyükşehir belediyelerinin su ve atık su bedeli alacakları yeniden yapılandırma kapsamında yer alıyor.

BORÇLAR NASIL YAPILANACAK?

Uygulamadan yararlanmak isteyen devlete borçlu olan bir vatandaşın, düzenlemenin Resmi Gazete’de yayınından itibaren 2 ay içinde ilgili idarelere başvuru yapması gerekiyor. Başvuruyu yapıp borçlarını yeniden yapılandırmayı talep ettiğinde önünde birkaç yol olacak.

Örneğin 2005 yılında 50 bin lira borçlu olan bir vatandaşın uygulamadan yararlanmak istediğinde, borç tarihinden bugüne kadar olan dönemdeki gecikme zammı alacakları silinecek, onun yerine ana para borcuna 5 yıllık TEFE ve ÜFE artışı ilave edilip yeni borç bulunacak.

Borçlu kişi isterse bunu peşin olarak ödeyip borcunu kapatabilecek. Taksitli ödemek isterse de 6 ile 18 taksit arasında 3 yıla kadar ödeme vadesi olacak. Ancak bu durumda vadeye göre borç belirli katsayılarla çarpılacak.

12 ayda borcunu ödemek isteyenin toplam borcu 1.05, 18 ayda ödemek isteyenin 1.07 ile, 24 ayda ödemek isteyenin 1.10 ile ve 36 ayda ödemek isteyenin toplam borcu 1.15 ile çarpılıp taksitlere bölünecek.

Ayrıca isteyenler borçlarını kredi kartı ile de ödeyebilecek.

EN KRİTİK SORULAR VE YANITLARI

İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Yahya Arıkan, afla ilgili en çok sorulan soruları ve yanıtlarını Cumhuriyet Gazetesi'ne yazdı:

1. Tarhiyat öncesi uzlaşma talepli incelemeler aftan yararlanabilir mi?

Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla Vergi Usul Kanunu’nun tarhiyat öncesi uzlaşma hükümlerinden yararlanılmak üzere; “Başvuruda bulunulmuş henüz uzlaşma günü gelmemiş, uzlaşma sağlanamamış ancak vergi ve ceza ihbarnameleri kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla tebliğ edilmemiş” bulunan alacaklar için aftan yararlanılabilir.

2. Pişmanlık ya da kendiliğinden beyan için ödeme kolaylığı var mı?

Evet var. Kanuna göre; vergi aslının tamamı alınmakta, bu tutara TEFE/ÜFE aylık oranı uygulanmakta, diğer taraftan pişmanlık zammı, gecikme faizi, gecikme zammı ve cezaların tamamı kaldırılmaktadır.

3. Aftan yararlandıktan sonra dava açılabilir mi?

Ödeme kolaylığına ilişkin hükümlerden faydalanan mükellefler bu borç tutarları için daha sonra dava açamaz, uzlaşma ve cezalarda indirim talebinde bulunamaz.

4. Taksitler zamanında ödenmezse ne olacak?

Kanuna göre ödenmesi gereken taksitlerin bir takvim yılında en fazla iki defa ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde yapılandırma bozulmamaktadır. Süresinde ödenmeyen tutarlar gecikme zammı ile ödenebilecektir. Ancak; bir takvim yılında 2’den fazla taksidin ödenmemesi halinde kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybediliyor.

5. Mükellef vadesi yeni gelen borcu ödemezse taksitler bozulur mu?

Aftan yararlananların, örneğin 2011’de yıllık gelir veya kurumlar vergileri, gelir stopaj vergisi, kurum stopaj vergisi, KDV ve özel tüketim vergisini mutlaka ödemeleri gerekiyor. Bunun istisnası ise şöyle: “Çok zor durum olmaksızın bir takvim yılında cari dönem borçlarını ikiden fazla vadesinde ödememeleri halinde...”

6. Kredi kartı ile ödeme mümkün mü?

Evet mümkün. Bankalar, borçluların kredi kartı ile ödedikleri taksit tutarlarını idareye taksit aylarında tahsilat kabul edilmek suretiyle aktaracak ve borçlu hesaplarına taksit ayında yansıtacak.

7. Mahsuben ödeme yapılabilir mi?

Vergi dairesinden iade alacağı bulunan borçlular, bu alacaklarının kanuna göre vergi dairesine ödenmesi gereken taksitlerine mahsubunu talep edebileceklerdir.

8. Kesinleşmiş SGK alacaklarına ödeme kolaylığı var mı?

Bu alacaklar ödeme kolaylığı kapsamına alındı. Yasadaki ilgili tarihe kadar başvuruda bulunarak aynı tarihte tamamen veya ilk taksidi bu kanunun yayımlandığı tarihi izleyen dördüncü aydan başlamak üzere belirli faiz oranlarıyla 6 ila 18 taksitte 12 ila 36 ayda ödenebilecek.

9. Dava safhasında veya dava açma süresi sona ermemiş idari para cezaları kapsama giriyor mu?

Bu tip idari para cezaları ödeme kolaylığı kapsamına girmektedir. İdari para cezasının yüzde 25’i ile TEFE/ÜFE aylık oranı esas alınarak bu tutar üzerinden hesaplanacak tutarın yukarıda belirtilen şekilde ödenmesi halinde, idari para cezasının yüzde 75’i ile idari para cezasına uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçiliyor.

 

dunyabulteni.net

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com