Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Bölgesel gelir dağılımı verileri açıklandı

Bölgesel gelir dağılımı verileri açıklandı

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2013 yılı sonuçlarına göre, bölgelerin önemli bir bölümünde gelir dağılımı eşitsizlik göstergesi GİNİ katsayısında 2012 yılı sonuçlarına göre düşüş yaşandı.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2014 Salı 12:32
Bölgesel gelir dağılımı verileri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bölgesel gelir dağılımı verilerini açıkladı. Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2013 yılı sonuçlarına göre, bölgelerin önemli bir bölümünde gelir dağılımı eşitsizlik göstergesi GİNİ katsayısında 2012 yılı sonuçlarına göre düşüş gözlendi.

Araştırma sonuçlarına göre, İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması Düzey 1’e göre, on iki bölgenin yedisinde GİNİ katsayısında azalma görülürken, beş bölgede bir önceki yıla göre artış gözlendi. 

Bölgeler itibariyle en önemli düşüş, Doğu Marmara Bölgesinde, en önemli artış ise Batı Anadolu Bölgesinde gerçekleşti.

Bölgesel gelir dağılımında gözlenen iyileşme, aynı zamanda en yüksek gelir ile en düşük gelirliler arasındaki farkın azalması ile de kendini gösterdi.  En zengin kesimin gelirinin en yoksul kesimin gelirine oranı olarak hesaplanan P80/P20  katsayısı bölgelerin önemli bir bölümünde düşerken, İstanbul, Batı Anadolu ve Kuzeydoğu Anadolu Bölgesinde ise bir önceki yıla göre arttı.

Ortalama gelir artışında Doğu Karadeniz Bölgesi önde

Araştırmanın sonuçlarına göre; bir önceki yıla göre eşdeğer ortalama hanehalkı gelirindeki en yüksek artış yüzde 18,9 ile Doğu Karadeniz Bölgesinde gerçekleşirken, bunu yüzde 17,9 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi izledi.

Bir önceki yıla göre gelir artışının en düşük olduğu bölge yüzde 3,6 ile Orta Anadolu Bölgesi iken, gelir artışının en düşük olduğu ikinci bölge yüzde 9,3 ile Ege Bölgesi oldu. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Gap Zeytinciliğini Arap Emirliklerinde Tanıttılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com