Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Bölgemizin kaderini bölge dışı aktörlere bırakmamalıyız"

"Bölgemizin kaderini bölge dışı aktörlere bırakmamalıyız"

TAHRAN - İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile ortak basın toplantısı düzenleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Görüş ayrılıklarımız olabilir ancak bölgemizin kaderini bölge dışı aktörlere bırakmamalıyız." dedi.

Giriş Tarihi: 5 Mart 2016 Cumartesi 11:48

Başbakan Ahmet Davutoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği İran'da Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile ortak basın açıklaması düzenledi. Davutoğlu, iki ülke arasında görüş ayrılıklarının olabileceğini ancak bunun bölge kaderini bölge dışı aktörlere bırakmaya neden olmaması gerektiğini söyledi.

İran'a Başbakan olarak yaptığı ilk ziyaret olduğunu söyleyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

"1 Kasım seçimlerinden sonra Türkiye'de çok istikrarlı bir döneme girildi, İran ile ilişikilerimiz her zamanki gibi gündemimizdeki en önemli unsurlardan biri olacak. Geçtiğimiz hafta yapılan seçimlerin hayırlı olmasını diliyorum. Her iki ülkede de seçimlerden sonra bir araya gelmemiz yeni bir dönemin başlangıcı niteliğindedir. Özellikle nükleer anlaşma sonrasında çok geniş imkanlar önümüzde açılmış bulunuyor. Nükleer anlaşma dolayısıyla da tebriklerimi sunuyorum. Geçmişte Dış İşleri Bakanı olarak bu anlaşma için çok çaba sarf ettim. İran'ın dünya ekonomisinde önünü açan bu anlaşma için tebriklerimi sunmak istiyorum."

Geçmişte İran'a yönelik yaptırımlar karşısında en net tavrın Türkiye tarafından verildiğini söyleyen Davutoğlu, " Dostluklar zor günlerde belli olur. Biz geçmişte bu zor dönemlerde dostluğumuzu göstermiş olduk. Şimdi İran'ın bu yeni dönemde dünyaya açılması, yaptırımların kalkması en fazla Türkiye'yi sevindirmektedir. 30 milyar dolar hedefe ulaşmamızın önündeki en önemli engel bu yaptırımlardı artık bunun da ötesine geçebiliriz. Bazı konularda farklı görüşlere sahip olabiliriz ama tarihimizi ve coğrafyamızı değiştiremeyiz. Bu yeni dönemi nasıl şekillendireceğimiz konusunda önemli adımlar attık. Ticarette, enerjide, ulaştırmada, turizmde ekonomilerimizin entegre olması bakımından önemli kararlar aldık. Ulaştırmada İran Türkiye'nin Asya'ya açılan kapısıdır, Türkiye'de İran'ın Avrupa'ya açılan kapısıdır." dedi.

"Görüş ayrılıklarımız olabilir ancak bölgemizin kaderini bölge dışı aktörlere bırakmamalıyız"

Davutoğlu, " İkili ilişkilerdeki potansiyeli değerlendirirsek, bölgedeki istikrarsızlığı, terör tehdidini, kardeş kavgasını önlemekte ortak bir zeminde buluşmamız kolaylaşır. Etnik ve mezhebi çatışmaların durması için Türkiye ve İran'ın ortak perspektifler geliştirmesi önem taşıyor. Görüş ayrılıklarımız olabilir ancak bölgemizin kaderini bölge dışı aktörlere bırakmamalıyız. Bölgemizde kalıcı istikrar ve barış için ilişkilerimizin taşıdığı önemi herkes bilmektedir. Önümüzdeki günlerde birlikte çalışmamız hem iki ülke hem de bölge için yararlı olacaktır." diye konuştu.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Referandum'da ‘Evet’ rekoru beklenen iller belirlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com