Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Bölge Adliyesinin Gaziantep'e bağlanmasına tepki

Bölge Adliyesinin Gaziantep'e bağlanmasına tepki

ADANA - Bölge Adliye Mahkemesinin Gaziantep'e bağlanıp Bölge İdare Mahkemeleri'nin ise kapatılarak yetkilerinin Konya'ya kaydırılmasına tepki gösteren Adanalı avukatlar cübbeli eylem yaptı.

Giriş Tarihi: 3 Mart 2016 Perşembe 18:34
Bölge Adliyesinin Gaziantep'e bağlanmasına tepki

Adana Adliye Binası önünde cübbeleriyle toplanan avukatlar, Bölge Adliye Mahkemesinin Gaziantep’e bağlanmasına ve Bölge İdare Mahkemeleri'nin kapatılarak yetkilerinin Konya'ya bağlanmasına tepki gösterdi.

Bölge Adliye Mahkemeleri ve Bölge İdare Mahkemeleri'nin durumuyla ilgili avukatlar adına basın açıklaması yapan Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, yeni düzenlemelerle Adana’nın yok sayıldığını söyledi.

“Adana Bölge Mahkemeleri inşaatı tamamlandı ama görevi başka ile devredildi”

5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkındaki Kanunu'nun 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe girdiğini hatırlatan Çıtırık, "Bölge Adliye Mahkemeleri, 11 yıldan beri hakimi, savcısı ve binası olmaksızın sadece yürürlükte olan yasasıyla vardır. Yasanın 25. Maddesi’ne göre Bölge Adliye Mahkemeleri, bölgelerin coğrafi durumu ve iş yoğunluğu göz önünde tutularak HSYK'nın olumlu görüşü alınarak Adalet Bakanlığınca kurulmuştur. Başlangıçta 9 olan Bölge Adliye Mahkemeleri sayısı 15'e çıkartılmış ve göreve başlama tarihi 20 Temmuz 2016 olarak belirlenmiştir. Bu süreç içinde ne olmuştur ki bu mahkemelerin sayısı 7'ye düşürülmüştür. Adana Bölge Mahkemeleri inşaatı tamamlandı, geçici teslim yapılmak üzere. Ayrıca 2007 yılından bu yana bu mahkeme için çok ciddi kamu kaynakları harcanmıştır. Bu kaynakları kimler çarçur ettiyse, kimler yerinde etkin ve verimli kullanmadıysa Devlet Denetleme Kurulu ile Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla ile her kuruşun takipçisi olacağız." dedi.

“Akdeniz'deki illeri 400 kilometre uzaklıktaki Konya'ya bağlıyorsunuz”

Adana Bölge İdare Mahkemesi'nin Konya'ya bağlanmasına tepki gösteren Av. Mengücek Gazi Çıtırık, “Bölgelerin coğrafi durumu diyorsun; 7 coğrafik bölge içerisinde Akdeniz'de Bölge İdare Mahkemesi bırakmadınız. Neye göre bunu yapıyorsunuz? Türkiye'nin iş yoğunluğu bakımından 3'üncü Bölge İdare Mahkemesi burada. 'Coğrafik bölge' dikkate alındığında Akdeniz'deki illeri 400 kilometre uzaklıktaki Konya'ya bağlıyorsunuz. Kamu kaynaklarını ve devlet ciddiyetine bu kadar gölge düşüren bir anlayışın olmaması gerekir. Bölge İdare Mahkemeleri'nin kurulması ve yargı çevresinin belirlenmesinde Adalet Bakanlığı yetkilerini son derece kötü kullanmıştır.” ifadelerini kullandı.

"Adana ikinci kez yok sayıldı"

HSYK Genel Kurul kararıyla 15 ilde kurulmuş ve yargı çevreleri belirlenmiş bölge adliye mahkemelerinin sayısının 7'ye düşürülmesine ve yargı alanlarının yeniden belirlenmesine karar verildiğini hatırlatan Av. Çıtırık, karar uyarınca Adana'da kurulmuş olan Bölge Adliye Mahkemeleri'nin göreve başlayamayacağı ve yargı yetkisi yönünden de Gaziantep'e bağlandığını belirterek bu uygulamalardan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. (Ayhan Kaya-İLKHA) 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Eyyübiye Yenice'de yolu trafiğe kapattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com