Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Bölge adliye mahkemeleri Ocak'ta faaliyete girecek

Bölge adliye mahkemeleri Ocak'ta faaliyete girecek

Diyarbakır Adliyesini ziyaret eden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bölge adliye mahkemelerinin Ocak ayında faaliyete gireceğini belirtti.

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2014 Salı 17:24
Bölge adliye mahkemeleri Ocak'ta faaliyete girecek

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır Adliyesini ziyaret etti.

AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat, Mine Lök Beyaz, Galip Ensarioğlu ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ile birlikte adliye gelen Bakan Bozdağ, bölge adliye mahkemelerinin Ocak ayında faaliyete geçeceğini söyledi. Bu mahkemelerin Osmanlı Dönemi ile Cumhuriyetin ilk yıllarında da faaliyette olduğunu belirten Bozdağ, bu mahkemelerinin özel yetki ve görevlerinin olmadığını kaydetti.

“Hâkim ve savcılar süratle eğitimden geçirilecek”
Bölge adliye mahkemeleri sistemi için hâkim ve savcıların bir dizi eğitimden geçirileceğini aktaran Bakan Bozdağ, “Bölge adliye mahkemelerinin harekete geçirilmesi önemlidir. Bölge adliye mahkemeleri bizim hukukumuzda yeni değildir. Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarında da bölge adliye mahkemeleri hukukumuzda vardı. Daha sonra kapatıldı. Biz, geçmişte yaşadığımız bir tecrübeye yeniden hayat veriyoruz. Bu sistemin uygulamasına ilişkin hâkim ve savcılarımız süratle bir eğitimden geçirilecek. Ocak ayı itibariyle de bütün her şeyiyle tamam bir vaziyette bölge adliye mahkemeleri faaliyete girmiş olacaktır. Bu mahkemelerin özel yetki ve görevleri olmayacaktır. Ayrıca idari yargıda da istinafa önem veren yasal düzenleme yaptık. Eş zamanlı Kasım ayı içerisinde atamalar yapılacak ve ocak ayı itibariyle de fiilen faaliyete geçecektir.” dedi.

Gelecek ay içerisinde yapılacak Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimlerinin Türkiye açısından önemli olduğunu kaydeden Bakan Bozdağ, “Yargının bağımsız ve tarafsız işlemesi HSYK’nın görevini bağımsız ve tarafsız bir şekilde yapmasıyla sağlanacaktır. HSYK seçimleri devletimiz açısından son derece önemlidir. Hepimiz yargının hukuk devleti çerçevesinde görevini yapmasını istiyoruz. Yasaların yargının üzerindeki gölgeleri kaldırmaya tek başına gücü yetmez. Bunu ancak yargı görevi yapanlar kaldırabilirler. HSYK seçimleri, yargının üzerinde bu kadar tartışmanın olduğu bir dönemde yargıyı yıpratan bir sonuç ortaya koyuyor. Şu anda adli ve idari yargıda 14 binden fazla görev yapan hâkim ve savcımız var. Bunların içerisinde çok az bir grubun yaptığı yanlışlar nedeniyle hâkim ve savcılarımızı lekelemek yanlıştır.” ifadelerini kullandı. (Hamza Adiyaman/Hüseyin İçli – İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Eyyübiye Yenice'de yolu trafiğe kapattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com