Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem BM'den sonra en büyük uluslararası örgüt olan İslam İşbirliği Teşkilatıdır

BM'den sonra en büyük uluslararası örgüt olan İslam İşbirliği Teşkilatıdır

Dolmabahçe Sarayı’nda İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi'ne katılan konuk heyet başkanları onuruna bir akşam yemeği veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İİT teşkilatına vurgu yaparak; "BM'den sonra en büyük uluslararası örgüt olan İslam İşbirliği Teşkilatıdır" dedi.

Giriş Tarihi: 15 Nisan 2016 Cuma 14:19
BM'den sonra en büyük uluslararası örgüt olan İslam İşbirliği Teşkilatıdır

İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi'ne katılan konuk heyet başkanları onuruna Dolmabahçe Sarayı’nda bir akşam yemeği veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İnşallah bu zirve hepimiz için yeni bir dönemin başlamasına vesile olur. Bu zirveyle birlikte, akan kanı ve gözyaşını bir nebze de olsa azaltabilme niyetindeyiz." dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi'ne katılan konuk heyet başkanları onuruna Dolmabahçe Sarayı’nda bir akşam yemeği verdi.

Dolmabahçe Sarayı Muayede Salonu'nda düzenlenen yemeğe gelen davetliler, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından mehter takımı eşliğinde karşılandı.

52 ülke temsilcisinin eşleri ile birlikte katıldığı yemekte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan eşlik etti.

Erdoğan, yemekte yaptığı konuşmada şöyle dedi:

"Adalet ve barış için, birlik ve dayanışma temasıyla düzenlediğimiz zirvede, alacağımız kararların İslam alemine hayırlı olmasını diliyorum. Kararları vermek kadar, onları layıkıyla uygulamak da önemlidir. Bu zirveden en büyük beklentimiz, tüm dünyadaki Müslümanlara İslam ülkelerinin birlik ve beraberlik içinde oldukları mesajını verebilmektir. Hedefimiz, tüm İslam aleminin geleceğe umutla bakabilmesini sağlamaktır. İnşallah bu zirve hepimiz için yeni bir dönemin başlamasına vesile olur. Bu zirveyle birlikte, akan kanı ve gözyaşını bir nebze de olsa azaltabilme niyetindeyiz."

İslam ülkeleri arasında daha iyi bir diyalog ortamının oluşmasına hizmet edebilme gayesiyle yola çıktıklarını söyleyen Erdoğan, farklıkları değil, ortak paydaları ön plana çıkarmamız gerektiğini vurgu yaptı.

"Zor ve sancılı bir dönemden geçiyoruz"

Erdoğan, "İslam ülkelerinin küresel refahtan layık oldukları payı alabilmeleri için gerekli adımları atabilmeleri azmiyle bir arada bulunuyoruz. Önümüzdeki sorunlar büyüktür. Çok ciddi meselelerle mücadele ediyor, zor ve sancılı bir dönemden geçiyoruz. Ancak hiçbir zaman ümidimizi kaybedemeyiz. Biz Müslümanların anlayışında, yeisin, karamsarlığın asla yeri olamaz. Her imtihan iyi değerlendirildiğinde, aynı zamanda bir imkandır, bir fırsattır. İ üyesi ülkeler olarak, göstereceğimiz dayanışma bizleri bugünden çok daha iyi noktalara taşıyacaktır. Bunun için yapmamız gereken şey, her alanda çok çalışmak, dayanışmayı artırmak, kardeşliğimizi perçinlemektir. Ayrıca, bilime, teknolojiye, iyi eğitime, yani geleceğe, gelecek nesilleri yatırım yapmaktır. Adaleti ve barışı hem içeride, hem dışarıda hakim kılmaktır. Hepimiz kendimiz ve vatandaşlarımız için daha huzurlu, daha mutlu, daha adil bir dünya arzu ediyoruz. Ben bu zirvenin daha müreffeh, daha huzurlu, barış ve dayanışma içindeki İslam alemine katkı sağlamasını arzu ediyorum. Dönem Başkanlığımız süresince de bu uğurda gece gündüz çalışacağız." diye konuştu.
Yemek sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili temaslar kapsamında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi. (İLKHA)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Eyyübiye Yenice'de yolu trafiğe kapattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com