Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Bizi bir arada tutan din kardeşliğidir"

"Bizi bir arada tutan din kardeşliğidir"

Son günlerde yaşanan şiddet olaylarını değerlendiren Adana İnsani Yardım Derneği, barış ve kardeşliğin tesisinin ancak İslam'la mümkün olabileceğini belirtti.

Giriş Tarihi: 11 Eylül 2015 Cuma 20:57

Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde artan şiddet olayları sonrasında Türk-Kürt çatışması çıkartılmak istendiğine dikkat çeken Adana İnsani Yardım Derneği (ADYAR) Başkanı Veysel Tepeli, “Sancı/kanser ancak yeniden kardeş olmakla biter. Kardeşlik ise ancak İslam'la mümkündür.” dedi.

“Herkes ‘Türk Milliyetçiliği’ potasında eritilmeye çalışıldı”

İlke Haber Ajansına konuşan ADYAR Başkanı Veysel Tepeli, bugünkü sancıların sebebinin 90 yıl öncesine dayandığının altını çizdi. Tepeli, “Anadolu gibi bir tarih ve coğrafya kavşağında yaşayan onlarca farklı etnisiteden insanın ‘Türk Milliyetçiliği’ potasında eritilmeye çalışılmasının sancılarıdır bu yaşadıklarımız.” diyerek sorunun kaynağının iyi anlaşılması gerektiğini vurguladı.

“Kürtlere ait işyerlerini yakanlar da aynı çarpık zihniyetin ürünü”

“İnkar ve asimilasyon politikalarına din terbiyesinden uzak yetişmiş nesiller eklenince PKK gibi kanser yapıların varlığı kaçınılmaz olmuştur” diyerek sözlerini sürdüren Tepeli, “Doğuda iş makinelerini, batıda Kürtlere ait işyerlerini, otobüsleri yakanlar aynı çarpık zihniyetin ürünüdür.” ifadelerini kullandı.

“Türk, Kürt ve Arap milliyetçilerinin söylemleri hep aynı”

Ortadoğu’daki Türk, Kürt ve Arap milliyetçilerinin söylemlerinin hep aynı olduğuna dikkat çeken Tepeli, “Önce, bizi bir arada tutan ‘Din Kardeşliğine’ yönelik suçlayıcı söylemler, ardından bu din kardeşlerinden gördüklerini iddia ettikleri uydurma/çarpıtma ihanet örnekleri, sonra da savundukları ‘milliyetçiliğin’ ırkçı bir iddiası olmadığını sadece kendi milliyetini sevme ve ilerletilmesi amacını taşıdığını söylerler. Sanki hepsi aynı yerde aynı dersi almış. Nitekim Ortadoğu'daki ‘milliyetçilik’ akımlarının öncülerinin ya batı okullarında yetişmiş kişiler ya da gayri müslim insanlardan olması dikkat çeken bir nokta.” dedi.

“Barış ve kardeşliğin tesisi ancak İslam'la mümkün”

Son zamanlarda yaşanan şiddet olaylarının ve ülkece hissedilen sancının ancak yeniden kardeş olmakla son bulacağını dile getiren Tepeli, “Barış ve kardeşliğin tesisi ancak İslam'la mümkündür. Bizi bir arada tutan din kardeşliğidir. Unutmayalım ki; Türk ve Kürt barışırsa Anadolu'ya barış gelir. Türk, Kürt ve Arap barışırsa Ortadoğu'ya barış gelir. Türk, Kürt, Arap ve Fars barışırsa/kardeş olursa tüm dünyaya barış gelir.” şeklinde konuştu.   (Ayhan Kaya - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Arazi sorununu Ankara’ya taşıdılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com