Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Biz istemeye duralım! Suriyeliler de kaygılı

Biz istemeye duralım! Suriyeliler de kaygılı

Suriyelilere, Türkiye vatandaşlığı verilmesi konusu birçok platformda tartışılırken Suriyeliler, ‘vatandaşlık’ alma konusunda endişelerini olduğunu belirttiler. Suriyeliler nasıl bir vatandaşlık verilecek? hangi Suriyeli faydalanacak?

Giriş Tarihi: 13 Temmuz 2016 Çarşamba 17:52
Biz istemeye duralım! Suriyeliler de kaygılı

Türkiye'ye faydalı olabilecek nitelikte Suriyelilere vatandaşlık verilmesi hakkında konuşan Suriyeliler, 'vatandaşlık' alma konusunda endişelerinin olduğunu söylediler.

 

Suriyeli avukat, mühendis ve öğretmenler İLKHA mikrofonlarına 'vatandaşlık' alma konusunda endişelerinin olduğunu belirterek, vatandaşlık alma durumunda askerlik, sağlık, iş imkânı, toprak edinme gibi konulara açıklık getirilmesini istediler.

“Türkiye vatandaşı olmak istiyorum ancak bazı sorunlarla karşılaşmaktan çekiniyorum”

Vatandaşlık alma konusunda endişelerinin olduğunu söyleyen Suriyeli avukat Muhammed Âzzo, "37 yaşındayım. Hukuk Fakültesi'ni bitirdim. Ben de Türkiye vatandaşı olmak istiyorum, ancak bazı sorunlarla karşılaşmaktan çekiniyorum. Suriye'de 2 buçuk yıl askerlik yaptım. Türkiye vatandaşı olduktan sonra burada da askerlik yapacak mıyım? Eğer askerlik yapmamız istenirse sıkıntı yaşarız. Bir diğer kaygım ise şu anda hastaneye gittiğimizde herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmıyoruz. Bizden tedavi karşılığında ücret alınmıyor. Türkiye vatandaşı olduğumuzda bizden SGK pirimler alınacak mı? Bize bunları karşılayabilmemiz için çalışabileceğimiz arazi veya bir iş imkânı sağlanacak mı?" diyerek kaygılarını sorularla dile getirdi.

“Rakka Fırat Üniversitesi'nde 2 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştım”

Türkiye vatandaşlığı alma konusunda endişelerinin olduğunu söyleyen bir diğer Suriyeli Ahmed el-Cabir ise "Suriye'de kimya öğretmenliğini bitirdim. Rakka Fırat Üniversitesi'nde 2 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştım. Daha sonra Türkiye'ye gelmek zorunda kaldım. Bize vatandaşlık verilirse benim de bazı kaygılarım var. Örneğin; Türkiye'de bana öğretmenlik yapma hakkı verilirse ve Suriye'de savaş biterse ülkemize tekrar dönebilecek miyim? Dönersem Türkiye'de bize verilen bu haklar bizden alınacak mı veya bu haklarımız saklı kalacak mı? Bana vatandaşlık hakkı verildikten sonra Suriye'ye ailemi ziyarete gidebilecek miyim? Şayet Suriye'ye yerleşirsem hem Suriye hem de Türkiye vatandaşlığından yaralanabilecek miyim? Bu gibi kaygılarımız var bunlara açıklık getirilmesini istiyorum." dedi.

“Diploması olup da evinde oturan çok sayıda arkadaşım var”

Türkiye vatandaşlığı aldıktan sonra askerlik yapılıp yapılmayacağı konusuna açıklık getirilmesini isteyen Heybet Velid Ahmed de şöyle konuştu: "4 yıl önce buraya geldim. Suriye'de Ziraat Fakültesi'ni bitirdim. Buraya gelmek zorunda kaldım. Okul okuduğum içinde başka bir iş yapamıyorum. Bunca yıl okudum çabaladım savaş olduğu halde okumayı terk etmedim. Her an bir merminin bize isabet edeceğini bildiğimiz halde okumaktan vazgeçmedik. Burada biraz sıkıntı yaşıyoruz. Kira, elektrik, su gibi birçok giderimiz var. Sadece ben değil benim durumumda diploması olup da evinde oturan çok sayıda arkadaşım var. Askerlik konusunda da bir açıklık getirmesini istiyoruz. Bizlere vatandaşlık verilmesi çok iyi olacaktır. Biz yıllardır hacca bile gidemiyoruz. Türkiye vatandaşı olduğumuz zaman rahat bir şekilde hacca gidebileceğiz." (Mustafa Kaynak- İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Türkiye 4 Bin askerle hedefe kilitlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com