Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Bitkisel Ürünler deniliyor, ölüm saçıyorlar

Bitkisel Ürünler deniliyor, ölüm saçıyorlar

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2010 Pazar 20:39
Bitkisel Ürünler deniliyor, ölüm saçıyorlar

Doğal ürünlerin insan sağlığına katkılarını istismar eden fırsatçılar, bitkisel ürün adı altında her şeyi satmaya başladı. Denetimsizlik yüzünden fırsatçılar para kazanıyor, inanan insanlar sağlığından oluyor.

Zeynep KAÇMAZın haberi
 
Uyuşturucu tacirleri esrar, eroin, kokain gibi geleneksel zehirler yerine henüz yasaklanmamış maddeleri piyasaya sürerek gençleri zehirliyor. 

İnternette bitkisel ürün adı altında satılan JWH-018, JWH-073, JWH-019, 2C-T-2, 2C-T, 2C-P isimli uyuşturucu maddeleri esrardan 4 kat daha etkili ve zararlı. İstanbul Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Akyan Canberk kısa sürede bağımlılık yapan bu uyuşturucu türlerinin kişiyi ölüme kadar götürdüğünü söylüyor.

Sanal ortamda gübre, bitki çayı ve baharat görünümünde paketi 50-60 Euroya satılan JWH-018, JWH-073 ile JWH-019 maddeleri sentetik yani yapay uyuşturucular. Bu ürünlerin içinde sentetik esrar ya sıkılarak ya da emdirilmiş şekilde bulunuyor.

2C-T-2, 2C-T, 2C-P maddeleri ise özellikle merkezî sinir sistemini etkileyen psikotrop maddeler. Prof. Dr. Akyan Canberk bu uyuşturucu türlerinin kullanıldıklarında vücutta gevşeme, rahatlama, enerji verme, olaylar karşısında vurdumduymazlık oluşturduğunu belirtiyor.

Bu uyuşturucu maddelerinin aldatıcı bir keyif vererek insanın çevresinde hayalî bir dünya oluşturduğunu dile getiren Canberk, çok kısa bir sürede bağımlılık yaptığını ifade ediyor.

KISA SÜREDE ÖLÜME YOL AÇABİLİR

Canberk, Bir tabletle başlayan kişi, günde 5-6 tablet almaya başlıyor ve dozunu artırıyor. Kullanılmadığında kramplar, titreme, mutsuzluk, halsizlik, çarpın­tı, uyuyamama, bilinç bozuklukları ortaya çıkıyor ve kişi kendini kontrol edemeyip kullanmaya devam ediyor.

Bu maddeler beyin ve kalpte ağır hasarlara yol açıyor. Esrar ve diğer uyuşturucu türlerinden çok daha tehlikeliler. Madde alkolle birlikte alındığında kısa bir sürede kişiyi ölüme kadar götürebiliyor. diyor. Canberk, bu maddelerin merkezî sinir sistemi rahatsızlıklarının yanı sıra felç, ani kalp krizlerine yol açtığını söylüyor.

Bu uyuşturucu ürünlerini bırakmanın çok zor olduğunu belirten Canberke göre bazı davranışlar kişinin uyuşturucu maddesi kullandığına işaret ediyor. Sinirlilik, huzursuzluk, mutsuzluk, saldırganlık, para çalma gibi tutumlar sergileyen kişi, uyuşturucu ürünü kullanıyor olabilir.

Ailelerin, çok dikkatli olmaları ve çocuklarını sürekli kontrol etmeleri gerekiyor.

Zaman

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfalılar sosyal medya üzerinden kampanya başlattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com