Reklamı Geç
Advert
Advert

Bitkisel Ürünler deniliyor, ölüm saçıyorlar

Bitkisel Ürünler deniliyor, ölüm saçıyorlar
Bitkisel Ürünler deniliyor, ölüm saçıyorlar

Doğal ürünlerin insan sağlığına katkılarını istismar eden fırsatçılar, bitkisel ürün adı altında her şeyi satmaya başladı. Denetimsizlik yüzünden fırsatçılar para kazanıyor, inanan insanlar sağlığından oluyor.

Zeynep KAÇMAZın haberi
 
Uyuşturucu tacirleri esrar, eroin, kokain gibi geleneksel zehirler yerine henüz yasaklanmamış maddeleri piyasaya sürerek gençleri zehirliyor. 

İnternette bitkisel ürün adı altında satılan JWH-018, JWH-073, JWH-019, 2C-T-2, 2C-T, 2C-P isimli uyuşturucu maddeleri esrardan 4 kat daha etkili ve zararlı. İstanbul Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Akyan Canberk kısa sürede bağımlılık yapan bu uyuşturucu türlerinin kişiyi ölüme kadar götürdüğünü söylüyor.

Sanal ortamda gübre, bitki çayı ve baharat görünümünde paketi 50-60 Euroya satılan JWH-018, JWH-073 ile JWH-019 maddeleri sentetik yani yapay uyuşturucular. Bu ürünlerin içinde sentetik esrar ya sıkılarak ya da emdirilmiş şekilde bulunuyor.

2C-T-2, 2C-T, 2C-P maddeleri ise özellikle merkezî sinir sistemini etkileyen psikotrop maddeler. Prof. Dr. Akyan Canberk bu uyuşturucu türlerinin kullanıldıklarında vücutta gevşeme, rahatlama, enerji verme, olaylar karşısında vurdumduymazlık oluşturduğunu belirtiyor.

Bu uyuşturucu maddelerinin aldatıcı bir keyif vererek insanın çevresinde hayalî bir dünya oluşturduğunu dile getiren Canberk, çok kısa bir sürede bağımlılık yaptığını ifade ediyor.

KISA SÜREDE ÖLÜME YOL AÇABİLİR

Canberk, Bir tabletle başlayan kişi, günde 5-6 tablet almaya başlıyor ve dozunu artırıyor. Kullanılmadığında kramplar, titreme, mutsuzluk, halsizlik, çarpın­tı, uyuyamama, bilinç bozuklukları ortaya çıkıyor ve kişi kendini kontrol edemeyip kullanmaya devam ediyor.

Bu maddeler beyin ve kalpte ağır hasarlara yol açıyor. Esrar ve diğer uyuşturucu türlerinden çok daha tehlikeliler. Madde alkolle birlikte alındığında kısa bir sürede kişiyi ölüme kadar götürebiliyor. diyor. Canberk, bu maddelerin merkezî sinir sistemi rahatsızlıklarının yanı sıra felç, ani kalp krizlerine yol açtığını söylüyor.

Bu uyuşturucu ürünlerini bırakmanın çok zor olduğunu belirten Canberke göre bazı davranışlar kişinin uyuşturucu maddesi kullandığına işaret ediyor. Sinirlilik, huzursuzluk, mutsuzluk, saldırganlık, para çalma gibi tutumlar sergileyen kişi, uyuşturucu ürünü kullanıyor olabilir.

Ailelerin, çok dikkatli olmaları ve çocuklarını sürekli kontrol etmeleri gerekiyor.

Zaman

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 bin 939 ihraç ihraç edildi-isim isim ihraç edilenlerin listesi
3 bin 939 ihraç ihraç edildi-isim isim ihraç edilenlerin listesi
Urfalı o iş adamları FETÖ'dan tekrar tutuklandılar
Urfalı o iş adamları FETÖ'dan tekrar tutuklandılar