Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Birecik Tersanesi ne zaman yapıldı

Birecik Tersanesi ne zaman yapıldı

Tarihte bilinen ilk tersanelerden biri olduğu söylenen Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde yapılan Tersane ne zaman yapıldı. tarihi bilgiyi Monsieur D'Aramong’nun seyahatnamesinde de rastlıyoruz.

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2015 Pazartesi 17:16
Birecik Tersanesi ne zaman yapıldı

Kanuni Sultan Süleyman Döneminde Fransa Kralı 1. Farnçois tarafından Osmanlı ya Fransız büyük elçisi olarak Jean Chesneau'nun yazdığı seyahatnameden Urfa ile ilgili bilgi de yer almaktadır.

Jean Chesneau; seyahatnamesindeki Birecik kısmında şunları yazmaktadır: Urfa’dan sonra Birecik’e (BİRSİNA) geçerler; Birecik’le ilgili “üç günlük mesafede Fırat’ın kıyısında küçük güzel bir kasaba olduğunu söyler, Birecik’te çok sayıda tekne olduğunu söyler ve Kanuni Sultan Süleyman’ın ordusunun kayıklarla nehri geçmek için üç gün orada kaldığını söyler. Ve ardından Halep’e doğru geçerler.

Seyahatnameyi okuyunca Birecik tersanesinin ve Birecik tophanesinin aşağı yukarı bu tarihte yapıldığını anlıyoruz, çünkü aşağı yukarı Birecik Tersanesi: Birecik tersanesinin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber XVI. asrın ilk yarısında faaliyette olduğu anlaşılmaktadır

Yasin Küçük'ün yazısı için tıklayınız

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Balıklıgöl platosundaki Döşeme camii’de çalışmalar durdu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com