Advert
Advert
Advert

Birecik su altında kaldı

Şanlıurfa’da Birecik Barajı kapaklarının aniden açılması sonucu su altında kalan meyve ve sebze ekili tarlalar zarar gördü.

Birecik su altında kaldı
Birecik su altında kaldı

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesi sınırlarında yer alan Birecik Barajı’nın kapaklarının açılması tarlaları su altında bıraktı.

Alınan bilgilere göre, Fırat nehri üzerinde bulunan Birecik Barajı’nın kapakları,baraj çalışanları tarafından henüz bilinmeyen bir nedenle açıldı. Kapakların açılması sonucu Birecik’e bağlı Meteler köyü ile Gaziantep’in Nizip ilçesine bağlı Saray köyündeki tarlalar su altında kaldı.

Meyve ve sebze ekili tarlaların su altında kaldığı olayın ardından hasar tespit çalışmaları başlatıldığı öğrenildi.

Saray köyü Muhtarı Bahattin Yılmaz, kapakların aniden açılması nedeniyle mağduriyetler yaşandığını belirtti. Köylülerin tarlalarında zarar meydana geldiğini ifade eden Yılmaz, “Burada yaklaşık 12 hane bulunuyor. Sebze ve meyve ekili arazilerimiz vardı. Ekili meyve ve sebzeler zarar gördü. Bu sıkıntıların giderilmesi gerekiyor.” dedi.

Baraj kapaklarının açılmasına dair önceden bilgilendirilmediklerini söyleyen köy sakinleri, mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti.

“Fakir fukaranın emeği sular altında bırakılır mı?”

Tarlasında Antep fıstığı fidanı yetiştiren Havva Coşkunkan, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Engelli eşimle tek başıma buradaydım. Olay yaşandığında yanımızda kimse yoktu. Yollarımız, dinamolarımız sular altında kaldı. Fıstık fidanlarının sular altında kaldığını gördüğümde oturdum, ağladım. Geçen sene Kasım ayından bugüne fıstıklara emek verdik. İşçilere verecek param olmadığından sabahın ilk saatlerinden 11.00’e kadar tek başıma çalıştım. Bizi bilgilendirmeleri gerekmiyor mu? Fakir fukaranın emeği sular altında bırakılır mı? Her şeyimiz gitti, mağdur olduk. Yetkililerden bize yardım etmelerini istiyoruz.”

10 dönümlük tarlada yetiştirdiği patlıcanlarının sular altında kalmasından dert yanan Süleyman Yavuz, “40 yıla yakındır bu köydeyim. İlk defa böyle bir olaya şahit oldum. Yetkililer bize bilgi vermiyorlar. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyorum.” şeklinde konuştu.

“Ne yapacağımızı bilmiyoruz”

Olaydan sonra telefonla aradıkları baraj yetkililerinin kendilerine bilgi vermediğini dile getiren Bekir Toktay, “Barajın suyu bırakıldı, yollarımız sular altında kaldı. Köylerimizde mahsur kalan engelli insanlar vardı. Baraj yetkililerini aradık, bilgi vermiyorlar. Ne yapacağımızı bilmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlk defa böyle bir olayla karşılaştığını söyleyen Müslüm Polat ise su basılan yollarda çocukların boğulma tehlikesi atlattığını belirtti. (İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır