Advert
Advert
Advert

Bir sınavda daha kopya!

Bir sınavda daha kopya!
Bir sınavda daha kopya!

2010 KPSS sorularının çalındığı ve kopya çekildiği iddialarıyla başlatılan soruşturmada hergün yeni bir skandal patlak veriyor.

KPSS ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sorularının çalındığının saptanmasının ardından geçmiş yıllarda Yüksek Lisans (ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) Sınav Sorularının da çalındığı ortaya çıktı.

Milliyet gazetesindeki habere göre 2010 KPSSnın kilit isimlerinden Ispartalı Baki Saçının ifadesinde KPSS sorularını sana bir hediyem var diyerek e-mailine gönderdiğini söylediği Berat Koşucunun, geçmiş yıllarda bir akrabasına da yine e-mail yoluyla Yüksek Lisans Sınav Sorularının geldiğini itiraf etti.
Savcılığın, gözaltına alınıp serbest bırakılan Saçının ifadesinde ortaya çıkan bu gelişmeler üzerine soruşturmayı genişleterek, geçmiş yıllarda gerçekleştirilen ALES sınavlarını da soruşturmaya dahil ettiği öğrenildi.

Sınav sorularının çalınması ve kopya çekilmesinde Gülen Cemaatine bağlı kişilerin de bulunduğuna dair iddialarda bulunan Saçı verdiği ifadede şunlardan bahsetti;

Yalvaçta lise son sınıfa giderken 2004 yılı içinde Gölcük Dershanesine üniversiteye hazırlık için gittim. Dershanenin yöneticileri cemaatçi olup, Fethullah Gülen cemaatine bağlıydılar. Zamanla beni de bu cemaate yakınlaştırdılar. Ben bu şekilde cemaati tanıdım. Ancak, cemaat yönelik herhangi bir olaya karışmadım, herhangi bir etkinlikte bulunmadım.

CEMAAT EVİNDE KALDIM
Aynı yıl üniversiteyi kazanınca dershanenin müdür ve öğretmenleri Bursada yerimiz, yurdumuz, evimiz var, senin bu evde kalmanı sağlarız. Ayrıca sana burs da veririz. Sana çeşitli imknlar sunarız demeleri üzerine tavsiyelerine uyup ailemin ekonomik durumunun da iyi olmaması nedeniyle Bursada 4 yıl boyunca Fethullah Gülen cemaatine ait evlerde benim gibi öğrencilerle bir arada kaldık.

Saçı, ifadesine şöyle devam etti: 4 yıl boyunca toplam 4-5 değişik evde değişik şahıslarla kaldım. Bu evlerde abilerimiz vardı. Bu abiler evi yönetiyordu, evin temizliğinden yemeğine kadar onlar yapıyordu. Bazen toplu namazlar kılıyorduk. Bana herhangi bir baskı yapılmadı. Dinsel, siyasal anlamda bir eğitim de almadım. Bursada kalmış olduğum süre içinde cemaatin üyesiydim. Ancak okul bittikten sonra ilişkimi kestim.

Arkadaşım Koşucunun bildiğim kadarıyla aynı cemaatle bağlantısı vardır ama ne derecede olduğunu bilemiyorum. Mustafa Süleyman İnanıcının ise herhangi bir cemaatle bağlantısı yoktur. Soruların Koşucuya ne şekilde geldiğini bilemiyorum. Bu sorular belki cemaat bağlantılı da olabilir. Cemaatten birileri Koşucuya göndermiş olabilir. Ancak tam emin değilim.

İlkokulu Sücüllü İlköğretim okulu, ortaokulu Yalvaç Anadolu İmam Hatip, liseyi Yalvaç Atatürkte bitirdim. 2004te Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü kazandım. Mezun olduktan sonra 2008, 2009 ve 2010 yıllarında KPSS sınavlarına girdim. 2009da aldığım puanla sözleşmeli öğretmen olarak atamam yapıldı. Kadrolu atanmam için 2010 KPSSye girdim. Yaşanan bu olaylar sonrası iptal edilen sınav da bu sınavdır.

SANA BİR SÜRPRİZİM VAR
5 Temmuz 2010da Sücüllüdeyken Ankarada oturan arkadaşım Berat Koşucu aradı. Sana bir sürprizim var. Senin işine çok yarayacak. Ankaradan otobüs ile Yalvaça göndereceğim. Bu hediyemi al dedi. İlkönce kabul etmedim. Koşucu da o aşamada göndereceği hediyenin içeriğini söylemedi.

Ancak, sürekli sana sürprizim var, senin işine çok yarayacak diyordu. Bu ısrarları üzerine teklifini kabul ettim ve kendisine Yalvaçta oturan ve ortak arkadaşımız olan Mustafa Süleyman İnanıcıya gönderebileceğini söyledim. Yalvaç Terminaline gitme durumum o gün için yoktu.

İnanıcıyı telefonla arayarak, Koşucunun otobüs ile terminale paket göndereceğini, bu paketi almasını söyledim. Aradan bir gün geçti ancak paket gelmedi. Koşucu, ayın 7sinde tekrar telefon açarak, paketi otobüs ile gönderemediğini, e-mail adresimi vermem halinde bu adrese gönderebileceğini söyledi. Zaten Koşucu e-mail adresimi de biliyordu.

Tahminime göre aynı gün e-mail adresime mail göndermiş. Telefonla da arayarak söyledi. Ben de İnanıcıyı arayarak e-mail adresimi ve şifremi vererek açıp bakmasını ve daha sonra silmesini söyledim.

MAİLİ AL VE SİL
Daha önceden Koşucu bana, gönderdiğim e-maili al ve sil demişti. Ayrıca geçmiş yıllarda Koşucunun bir akrabasına e-mail yoluyla bir yerlerden Yüksek Lisans Sınav Sorularının geldiğini bildiğim için bu durumdan da şüphe duyup belki başım belaya girer diye bu düşünceyle de İnanıcıya baktıktan sonra sil dedim.

Bu görüşmeden bir gün sonra Yalvaça geldim ve Gökkuşağı internet kafeye giderek e-mail adresime girdim ve baktığımda Koşucudan herhangi bir mail gelmemişti. Sınav soruları gibi bir şey de yoktu.

O gün İnanıcı ilçe dışında olduğundan kendisiyle görüşemedim. 9 Temmuzda kuyumcu dükknına yanına gittim. Buradaki bilgisayarında bir kısım sorular gördüm. Bunlar benim e-mail adresimde değildi. İnanıcının bilgisayarında kayıtlıydı. Gelişigüzel baktım. Soruları dahi okumadım.

Ancak, KPSS sınavına yönelik birçok sorular vardı. İnanıcı bana soruları Koşucunun gönderdiğini söyledi. O gün ikimiz de Koşucu ile görüşmedik. Aynı gün benim Bursa Mustafa Kemal Paşa ilçesine atamamın yapıldığını öğrendim.

İnanıcının soruları başkalarına gönderip göndermediğini bilemiyorum. Ertesi gün de KPSS sınavına girdim. Daha sonra konuyu basından öğrendim. Ben sınavdan 81.704 puan aldım. Eğer sorular bana gelseydi daha yüksek puan alırdım.

Koşucu ve İnanıcıyla liseyi beraber okuduk. Koşucu, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneğinde çalışmaktadır. İnanıcı da Koşucu da birbirlerini tanırlar. ntvmsnbc


Etiketler:  KPSS ÖSYM ALES 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı