Advert
Advert
Advert

Bir haşhaşi anatomisi

Geçtiğimiz hafta, bir hakim yetkisi dışına çıkarak, hukuksuz dinlemeler ve benzeri suçlardan yargılanan 75 kişi için tahliye kararı verdi.

Bir haşhaşi anatomisi
Bir haşhaşi anatomisi

Verdiği karardan sonuç çıkmayacağını bile bile karara imza atan o hakimin anatomisini Yenişafak yazarı Özlem Albayrak özetledi.

HAKİMİN YAPTIĞI MESLEKİ İNTİHARDI

Hakimin yaptığı, bir başka açıdan “mesleki intihar” eylemiydi aslında. Tıpkı, çoğu yargılanmakta olan paralel polislerin yaptığı işler gibi. Paralel gazetecilerin, hem ahlaki açıdan yanlış olan, hem siyasal meşruiyeti tanımamak anlamına gelen, hem de toplumsal itibar kaybı sonucunu doğuracak hamleleri gibi. Hatta aynısı.
İşin kriminal boyutunu tartışmıyorum bile; Türkiye'de demokrasinin mümkün ve kalıcı olabilmesinin bu yapının çökertilmesi şartını gereksindiğini de…

DÜĞMEYE BASILIR BASILMAZ...

Aylardır izlediğimiz şeyin bir kontrol panelinden idare edilme olduğundan ve bu durumun tuhaflığından söz ediyorum öncelikle.  Öyle bir kontrol paneli ki bu; yerleşik hiçbir siyasi, legal eylem aracının erişemediği bir yerde duruyor. Düğmeye basılır basılmaz, kurşun askerler gibi, gözünü kırpmadan ilerleyip, sonunda kendilerini imha edecek 'görev'lere atılıyor insanlar.

SOHBETLER SULU GÖZLÜ AMA KARARLAR...

Sohbetler son derece sulu gözlü ama kararlar taktiksel alınıyor. Lafızlar Kur'an ve Peygamber'le dolu ama İslam dışı/yasa dışı eylemler yapılıyor, bunlar reklamcılık hileleriyle meşrulaştırılıyor. Güya manevi konfor vaad ediyor ama içinde bulunmak önceleri “nakit bağışıyla” şimdi de “hayat bağışıyla” olmak üzere her gün bedel ödemeyi gerektiriyor.

 

Kaynak : yenişafak

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret