Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Bir alim daha hakkın rahmetine kavuştu

Bir alim daha hakkın rahmetine kavuştu

Bingöl ve çevresinin tanınmış alim ve kanaat önderlerinden Abdulsamet Bingöl, bugün sabaha karşı hakkın rahmetine kavuştu.

Giriş Tarihi: 8 Ocak 2016 Cuma 20:52
Bir alim daha hakkın rahmetine kavuştu

Bir süredir rahatsızlığından dolayı tedavi gören bölgenin tanınmış âlimlerinden Molla Abdulsamet Bingöl, bu gün sabah saatlerinde 82 yaşında hakkın rahmetine kavuştu.  

Molla Abdulsamet Bingöl’ün cenazesi yüzlerce seveni, dava arkadaşları ve talebeleri tarafından, Solhan ilçesi Bazman mahalle mezarlığında defnedildi.

Merhum Bingöl’ün taziyesi Solhan merkez taziye evinde kuruldu.

Molla Abdulsamet Bingöl kimdir?

Molla Abdulsamet Bingöl değişik yerlerde bulunan medreselerde birçok talebe yetiştirdi. Çektiği büyük zorluk ve sıkıntılara rağmen medreselerde öğrencilere Arapça ve İslami ilimler vermeye devam etti.   Yetiştirdiği talebeler, bölgenin değişik yerlerine giderek medrese eğitiminin yaygınlaşmasını sağladı. Bölgede saygı ve hürmet gösterilen âlimlerinden olan Bingöl, yaşadığı bölgede halk arasında meydana gelen küskünlükler ve ihtilafları çözerek devamlı insanların başvurduğu ve anlaşmazlıklarını götürdüğü merci haline geldi.

Molla Abdulsamet Bingöl’ün hayatını İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) anlatan arkadaşları, “Seydamız hayatı boyunca hep İslam davası için mücadele etti.” dediler.

“Seyda Bölgenin önemli âlimlerindendi”

Bölgenin tanınmış âlimlerinden Molla Sahap Korkutata, “Bugün Bingöl’ün ve bölgenin değerli bir alimini kaybettik, Saydamız Bingöl ve bölge için bir değerdi.   Seyda Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinin yetiştirdiği değerli  alimlerindendi. Bir sorun olduğu vakit onu arardık ve sorularımızı sorar o da hemen cevap verirdi. Seyda tüm Müslümanları severdi. Kimse onun dilinden incinmezdi. Bütün konularda ümmetin maslahatını gözetir ve öyle çözümler üretirdi. Herkesin memnun olduğu bir ilim ve dava adamıydı. Allah Rahmet etsin.”dedi.

“Toplum tarafından sevilen bir şahsiyetti”

Seyda’nın arkadaşlarından Molla Selahattin Baki de, şunları söyledi:

“Seyda aynı zamanda akrabamdır.  Kendisi yıllarca medrese eğitimi aldı ve birçok yerde yüzlerce talebe yetiştirdi. Halkın ve toplumun meselelerini çözerek olası kötü olayların önüne geçerdi. Seyda mütevazive takva ehli biriydi. Toplum tarafından sevilen bir şahsiyetti. Allah kendisine rahmet etsin.” (Nihat Kanat - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da silahlı kavga:3 ölü, 4 yaralı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com