Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Bingöl'de Ebru Sanatı'na ilgi artıyor

Bingöl'de Ebru Sanatı'na ilgi artıyor

Bingöl Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi'nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu ve Bingöl Belediyesi Yeni Mahalle Semt Konağı'nda devam eden ebru kursu, gençler tarafından ilgi görüyor.

Giriş Tarihi: 10 Kasım 2015 Salı 17:00
Bingöl'de Ebru Sanatı'na ilgi artıyor

Bingöl Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa açtığı Ebru Kursu devam ediyor. Daha önce Kültür Merkezi’nde hizmet veren kurs, Bingöl Belediyesi Yeni Mahalle Semt Konağı’na taşındı.

Semt Konağı’nda devam eden ebru kursunda kursiyerler; hem ebru sanatının inceliklerini uygulamalı olarak öğreniyor, hem de boş zamanlarını bu el sanatın öğrenerek değerlendirmiş oluyor. 2 ay sürecek kursta kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme belgesi verilecek.

34 kursiyer MEB onaylı sertifikalarını aldı

Ebru sanatını öğrenmeye çalışan kursiyerler, kurs eğiticisi Kadir Ekici’den öğrendiklerini pratikte de hayata geçirmek için çaba harcıyor. 6 ayı geride bırakılan kursta, 34 kursiyer MEB onaylı sertifikalarını aldı. Şu anda 3’uncüsü düzenlenen kursta, kursiyerler haftanın 5 günü Yeni Mahalle Semt Konağı’na gelerek, ebru sanatının inceliklerini öğreniyor.

Bingöl Belediyesi Yeni Mahalle Semt Konağı’nda devam eden kursu ziyaret eden Belediye Başkanı Yücel Barakazi, kültür ve sanatsal aktivitelere devam edeceklerini dile getirdi.

Kursta öğreticilik yapan ebrucu Kadir Ekici, ebru sanatının sabır ve hayalleri gerçekleştirme sanatı olduğunu söyleyerek, “Ebru teknesi ebrucu için bir derya sayılır. Ebrucu, hayallerini yaşattığı bu deryada, sabırla işlenen desenlerin kâğıda geçmesiyle hayallerini gerçekleştirmektedir. Ebru sanatının taklidi mümkün değildir. Bu anlamda yapılan her çalışma özeldir. Ebrucu, bir yaşam boyunca sürekli kendisiyle hesaplaşmaktadır. Daha iyisine ulaşmak arzusuyla ustasından edindiği sanat ahlakıyla yoluna devam etmektedir. Ebru sanatına sahip çıkılmakla aslında geçmişine, değerlerine, kültürüne sahip çıkmış oluyor. Çünkü bizler sadece sanatı yaşatmakla kalmıyoruz. Kursiyerlerimize sanatın yanı sıra temel değerlerimizi de aktarmış oluyoruz.” dedi.

Amaçlarının Bingöl’de kültürel ve sanatsal aktivitelerin gelişimine katkı sağlamak olduğunu ifade eden Ekici, “Bingöl’de ebru sanatına ilgi duyanların sayılarının çoğunlukta olması güzel bir şey,  2 ay sürecek ebru kursumuz sonunda kursiyerlerimize MEB onaylı sertifikalarını vereceğiz.” şeklinde konuştu.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Nihayet Eyüp Nebi makamına el attılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com