Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim Bingöl Üniversitesinde Rektörlük devir-teslim töreni yapıldı

Bingöl Üniversitesinde Rektörlük devir-teslim töreni yapıldı

YÖK Denetleme Kurulu üyeliği görevine atanan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, görevini Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Gül,'e devir etti.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2015 Pazartesi 23:20
Bingöl Üniversitesinde Rektörlük devir-teslim töreni yapıldı

Bingöl Üniversitesi rektörü iken Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Denetleme Kurulu üyeliği görevine  getirilen ve akademik başarılarıyla tanınan Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, düzenlenen devir-teslim töreni ile görevini Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Gül’e devretti. 

 Devir Teslim Görevinde konuşan Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, “Bizim temel görevimiz yeni bir üniversite kurmaktı. Kurucu rektör olmanın özelliği de budur. Bu süre içerisinde iyi bir ekip kurduğumuzu düşünüyorum. Bu ekip ile yedi buçuk yıl içerisinde çok güzel çalışmalar yaptık. Üniversitemizin alt yapısını hemen hemen tamamladık. Öğrenci sayımızı şehrin merkez nüfusunun yaklaşık yüzde 12’si seviyesine getirdik. Toplam beş yüze yakın akademik personel ve bir o kadar da idari personel ile yaklaşık bin kişilik bir kadromuz bulunmaktadır.”dedi.

 “En büyük sorunumuz barınma sorunuydu, yer nedeniyle bu sorunu gideremedik”

Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şimdiye kadar planladığımız birçok şeyi gerçekleştirdik. Sadece iki şey için daha fazla imkân olmasını isterdik. Birincisi eğer kampüs alanımız daha geniş olsaydı, bazı projeleri hayata geçirebilirdik. Ya da farklı bazı yapıları yapabilirdik. İkinci husus ise barınma konusudur. Eğer kampüs alanımız daha geniş olsaydı, bu alan içerisinde yurt yapılmasını isterdik; çünkü üniversitemizde KYK yurtlarında kalan öğrenci sayımız yüzde 8-9 civarındadır. Ancak diğer üniversitelere baktığımızda bunun standardı genellikle yüzde 20-25 civarındadır. Bu iki konuda daha fazla imkân sağlamayı isterdik. Ancak her ikisi de bizim imkânlarımızın dışında olan şeylerdir.”

“YÖK Başkanımız, denetleme kurulu üyeliği için teklifte bulundular”

Baydaş konuşmasının devamında, “YÖK Denetleme Kurulundaki bir üyenin görev süresi 31 Aralık itibari ile sona erecektir. YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç beni arayarak bir konu hakkında görüşmek istediğini belirtti. Ben de Ankara’ya giderek YÖK Başkanımız ile görüştüm. Kendileri denetleme kurulu üyeliği için teklifte bulundular. Ben de bu görevi kabul ederek, Bingöl Üniversitesi Rektörü görevinden istifa ettiğimi belirten bir dilekçe yazdım. YÖK Başkanının takdiri ile Veteriner Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Abdurrahman Gül, vekil rektör olarak atandı. Yeni rektörün iki temel görevi olacak. Birincisi, rektörlük görevini yürütmek; ikincisi de YÖK’ün belirlediği takvim çerçevesinde üniversitedeki rektörlük seçimini yapmaktır. YÖK tarafından hazırlanan rektörlük seçimi takvimi belirlenip üniversiteye gönderildikten sonra, bu takvim üniversitemizin web sayfası üzerinden yayınlanarak resmi süreç başlamış olacak. Yapılan seçimlerden sonra en çok oyu alan altı aday YÖK’e gönderilecektir. YÖK de kendi içerisindeki gizli bir temayülden sonra üç ismi Cumhurbaşkanlığına sunacak. Cumhurbaşkanımızın takdiri ile bu üç isimden biri Bingöl Üniversitesi Rektörü olarak atanacaktır. Rektör Vekilimize bu süre içerisinde başarılı olmasını temenni ediyorum.”ifadelerini kullandı.

Bingöl Üniversitesi rektörlüğüne yeni atanan vekil Rektörü Prof. Dr. Abdurrahman Gül ise, konuşmasında, “Ben öncelikle Bingöl halkını saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Sayın Rektörümüz yedi buçuk yıl gibi bir sürede yeni bir kampüs alanı inşa ederek birçok başarıya imza attı. Kendisine minnettarız. Biz de bu görevi layıkıyla devam ettireceğiz. Bingöl’ümüze, üniversitemize hayırlı olsun.” dedi. (Nihat Kanat-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Harran Üniversitesi Aşçıları Yeni Bir Ödül Aldılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com