Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Bingöl Belediyesi'nden 'Baca Temizliği' uyarısı

Bingöl Belediyesi'nden 'Baca Temizliği' uyarısı

Bingöl Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü'nden yapılan açıklamada, yaklaşan kış öncesi baca yangınlarına ve zehirlenme vakalarına karşı halkın baca temizliğine dikkat etmeleri gerektiği ifade edildi.

Giriş Tarihi: 18 Ekim 2015 Pazar 16:08
Bingöl Belediyesi'nden 'Baca Temizliği' uyarısı

Bingöl Belediyesi’nden ‘Baca Temizliği’ uyarısı yapılırken, özellikle kış aylarında meydana gelen ev yangınlarının ve zehirlenme vakalarının yüzde 20’sinin temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığı belirtildi. Kış aylarının yaklaşması nedeniyle, ısınma amaçlı kullanılan soba ve kalorifer bacalarının temizletilmesi konusunda halkın duyarlı olması istendi.

Bingöl Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, havaların soğuması ile birlikte ev ve işyerlerinde ısınma amacıyla yakılacak soba ve kaloriferlerin bacalarının düzenli olarak temizletilmesi gerektiği ifade edildi. Açıklamada, özellikle soba kullananların, bacadan sızacak gazlar nedeniyle yaşanabilecek bir facianın ve baca yangınlarının önlenmesi başta olmak üzere, şehrin havasının kirlenmemesi ve daha ekonomik olarak ısınmaları için kış gelmeden önce bacalarını mutlaka temizletmeleri gerektiği belirtildi.

Mutfak, aspiratör ve bacalarda biriken dumanın yangın tehlikesi oluşturduğu vurgulanan açıklamada, “Bacaların yılda en az 2 defa temizletilmesi halinde, sobalı evlerde baca tepmelerine bağlı meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmelerine bağlı ölümlerin de önüne geçilebilir. Özellikle karlı ve rüzgârlı havada meydana gelen zehirlenme vakaları birçok insanın ölümüne yol açıyor. Temizlenmeyen bacalar is ve dumanı çekmediği için yangın tehlikesi oluşur. Konut yangınları ve zehirlenmelere karşı bu önlemlerin alınması riskleri azaltacaktır. Kamuoyunu bilgilendirir, saygılar sunarız.” ifadelerine yer verildi.  (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Akılcı İlaç Kullanımı Semineri

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com