Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Bilim Adamları Göçerlerin Sorunları Tartıştı

Bilim Adamları Göçerlerin Sorunları Tartıştı

Giriş Tarihi: 19 Eylül 2010 Pazar 22:06
Bilim Adamları Göçerlerin Sorunları Tartıştı

Şanlıurfa Siverek Kaymakamlığı tarafından desteklenen ve Güneydoğum Derneğinin organize ettiği Göçerlerin Sorunları paneli Karacadağda yapıldı

Panele Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yrd. Doç. Dr. Öner Çetin, Karacadağ Türkmen Derneği Başkanı Nusret Kaya, Güneydoğum Derneği Başkanı Duygu Sucuka, üç üniversitenin veterinerlik ve ziraat fakültelerinden veteriner ve ziraatçıların yanı sıra Karacadağdaki bir grup göçer katıldı.

Göçerler devletin kendilerini iskan etmesini isterken, panelistlerden bazıları göçerlerin yerleşik hayata geçmesi ile ürettikleri kaliteli ürünlerin bir daha üretilemeyeceğini, bunun için göçerliğe son verilmektense yaşam koşullarının düzeltilmesi için kaldıkları bölgelerde altyapı çalışmalarının yapılması gerektiğini savundu. Bazı panelistler ise Karacadağ bölgesinde büyük bir coğrafyanın göçerler tarafından muhafaza edildiğini, göçerlerin bu dağlardan inmesi ile yerini başka göçlerin mesken tutabileceğini öne sürdü.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Mehmet Ali Çulcu, göçerlerin mevcut yerlerinde kalmasını istedi. Dicle Ziraat Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Songül Akın Kurt, göçerlerin birlikte hareket etmesini istedi. Göçerlerin aralarında bir kooperatif kurmalarını isteyen Kurt, göçerlerin desteklerden yararlanmaması ile üretimde kaliteden düştüğünü ileri sürdü. Kurt, Bu üretim tarzında bu yerde çok hayat sürdürmek mümkün değil. Birleşin, kooperatif kurun ve verilen haklardan yararlanın. dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

28 ŞUBAT’TA KALDIRILAN YUMRUK

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com