Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Biberondaki büyük tehlike

Biberondaki büyük tehlike

Giriş Tarihi: 13 Eylül 2010 Pazartesi 10:18
Biberondaki büyük tehlike

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Özgür Özel, ölümcül tehlike arz ettiği için dünyanın pek çok ülkesinde üretimi durdurulan Bisfenol A (BPA) adlı kimyasalı içeren biberon ve plastiklerin zararları ve alınması gereken önlemler ile ilgili açıklama yaptı.

10 BİBERONDAN 9UN DA VAR

Biberonlar daki BPA nın tehlike saçtığını belirten Özel, Türkiye de de üretilen ve satılan biberonlar da birçok hastalığa neden olan ve bebeklerin gelişimini olumsuz etkileyen bir kimyasal madde kullanıldığının ortaya çıktığını bildirdi.

Araştırmalara göre, FDAnın izin verdiği BPA oranının 10 kat azının bile çocuklara zararlıu olduğunu ifade eden Özel şöyle devam etti:

Her 10 bibero nun 9unda bu madde var. Va tandaşlarımızın son dere ce hassas olması gere kiyor. Bu ürünleri alırken üzerinde yazması zorunlu olan BPA içermez etiketli olanlarını ter cih etmeleri, geçici bir tedbir olsa da çok hayatidir. Biberonlar Bisfenol A içeren Po likarbonattan üretiliyor. Bisfenol A, biberondaki sıvıya geçen, hormon sistemine zarar veren bir kimyasal. Bibero nun ambalajındaki PC7 yazısı ya da geri dönüşüm üçgeni içindeki 7 rakamı, ürünün içeriğinde Po likarbonat kullanıldığını belirtiyor. Su şişelerinde, damacanalar da, saklama kapları gibi pek çok üründe var.

ACİLEN GÖREVE ÇAGIRIYORUZ

Biz eczacılar, dünyanın bir bir yasakladığı bu kimyasalı içeren ürünlerin üretiminin bir an önce dur durulmasını istiyor, yasal zeminin oluşturulması için yetkilileri acilen göre ve çağırıyoruz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com