Reklamı Geç
Advert
Advert

Beyaz ette güven olunca satış artıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin'i kabulünde yaptıkları çalışmalarla beyaz etteki güven artışının ihracatı artırdığını söyledi.

Beyaz ette güven olunca satış artıyor
Beyaz ette güven olunca satış artıyor

Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin ve beraberindeki heyeti makamında kabul eden Bakan Eker,  Bakanlığın yaptığı çalışmaların kamuoyuna doğru anlatılması konusunda sektörde yer alan tüm sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, dernekler ve üretici birliklerinin sorumluluğu bulunduğunun altını çizen Bakan Eker,  paydaşlarıyla her zaman diyaloga açık olduklarını vurguladı.

“Uzmanlar konuşsun”
Bakan Eker, daha çok meslek olarak gıda ve tarım alanıyla ilgisi olmayan, sansasyonel açıklamalarla insanları yedi içtiği her şeyle sorunlu hale getiren ve yanlış bilgilendirenlere karşı, konunun uzmanı olanların duyarlı davranması gerektiğini dile getirdi. Başta süt, tavuk olmak üzere çeşitli amaçlarla birçok ürünle ilgili yanlış bilgi verilerek vatandaşın sağlıklı beslenmesinin önüne geçildiğini aktaran Bakan Eker, yaptıkları çalışmalarla öncelikle güvenin sonrada ihracatın arttığını söyledi. Tavuk üretimini kendi dönemlerinde 775 bin tondan alarak 1 milyon 900 bin tonlara belirten Bakan Eker, "Aldığımız hijyen tedbirleriyle üretim de ihracatta arttı. Bizden ürün alan ülke sertifikamızı kabul ederken en baştan itibaren damızlık yumurta aşamasından, civciv, beslenme, kesim, temizleme ve paketlenme aşamasına kadar tüm endüstri hattını yerinde gelip görüyor. Bu şekilde sistem kurulduğu için birçok ülkeye beyaz et, tavuk ürünleri ve süt ihracatı yapıyoruz."”dedi.


Tarımda üretici fiyatlarıyla tüketici fiyatları arasında oluşan farkın önemli bir sorun olduğunu ifade eden Eker, üretici ve tüketici arasındaki zinciri kısaltmak için çalışma yaptıklarını söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı başkanlığında Hazine Müsteşarlığı, Maliye, Kalkınma, Ekonomi, Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları ile Merkez Bankası'ndan yetkililerin bulunacağı gıda komitesi kurma kararının alındığını hatırlan Bakan Eker,  düzenli aralıklarla toplanacak komitenin tüketici lehine tedbirler alacağını söyledi.

Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin de Bakan Eker'in meslek kuruluşu olarak taleplerine karşı her zaman duyarlı davrandığını ve bakanlık bürokratları ile de bilgi paylaşımı içinde çalışmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. Üyelerinin bayilik açması konusunda taleplerini de aktaran Başkan Yetkin ayrıca ziraat teknikeri ve teknisyenlerinin sigorta eksperi olarak yeterince görev alamadığını belirterek bu konuda destek istedi. Başkan Yetkin Bakan Eker'i ayrıca ocak ayı içinde yapılacak olan Ulusal Tarım Kongresine davet etti. (İLKHA)


Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 bin 939 ihraç ihraç edildi-isim isim ihraç edilenlerin listesi
3 bin 939 ihraç ihraç edildi-isim isim ihraç edilenlerin listesi
Urfalı o iş adamları FETÖ'dan tekrar tutuklandılar
Urfalı o iş adamları FETÖ'dan tekrar tutuklandılar