Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Berşeva'da 64 yıl sonra ilk cuma namazı

Berşeva'da 64 yıl sonra ilk cuma namazı

İsrail'in içki festivali düzenlemek istediği Osmanlı eseri Berşeva Camisi'nde önümüzdeki Cuma, 64 yıl sonra bir ilk gerçekleşecek

Giriş Tarihi: 28 Eylül 2012 Cuma 11:13
Berşeva'da 64 yıl sonra ilk cuma namazı

İsrail'in içki festivali düzenleyeceği ve uluslararası kamuoyundan gelen tepkiler üzerine geri adım attığı Berşeva Camisi'nde 64 yıl sonra bir ilk gerçekleşecek

Nekab Arapları Komitesi, 5 Ekim Cuma günü Berşeva (Bi'r Seba) Camisi'nde cuma namazı kılmaya karar verdiklerini açıkladı.

Komite'nin İslami Hareket temsilcisi Yusuf Ebu Cami yaptığı açıklamada, ''Bu, birkaç hafta önce başladığımız ve şu an müze olarak kullanılan yapının, içindeki heykel ve figürlerden temizlenmesi ve yeniden camiye dönüştürülmesi için Berşeva Belediyesi'ne yaptığımız başvuruların devamı niteliğinde atılmış bir adımdır'' dedi.

Cami, 64 yıl sonra ilk defa gerçekleşecek ve ''kurtuluş cuması'' adını taşıyacak cuma gününde hutbeyi İslami Hareket lideri Raid Salah'ın okumasını umduğunu söyledi.

Cami, İsrail makamlarından camide namaz kılmak için izin alıp almadıkları sorusuna ''Biz İslami hareket olarak namaz kılmak için izin alınması gerektiğine inanmıyoruz. İsrail polisinin bizi engellemesi de izin vermesi de mümkün'' diyerek cevap verdi.

İçinde Türk Bayrağı da Var

Berşeva Camisi'nin içerisinde şehrin Osmanlılar ve İngilizlerden bu yana olan tarihini anlatan bir fotoğraf sergisinin yanısıra Türk bayrağı da yer alıyor.

Osmanlı Devleti'nin 1906 yılında inşa ettirdiği camide Berşeva Belediyesi 5 Eylül'de içki festivali düzenleme kararı almıştı. Tepkiler üzerine festival, cami avlusu yerine General Allenby Parkı'nda yapılmıştı.

Cami içerisinde İsrail'in Filistin'i işgal ettiği 1948 yılından bu yana cuma namazı kılınamıyor.

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Türkiye 4 Bin askerle hedefe kilitlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com