Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Benzine bir zam daha geldi, vatandaş isyanda!

Benzine bir zam daha geldi, vatandaş isyanda!

Giriş Tarihi: 28 Aralık 2010 Salı 09:42
Benzine bir zam daha geldi, vatandaş isyanda!

Benzine üst üste gelen zamların ardından indirim bekleyen vatandaş, bugün yeni bir sürprizle güne başladı. Benzin fiyatlarına bugünden itibaren geçerli olmak üzere 7 kuruş zam yapıldı.

Son bir ay içerisindeki zamlardan sonra akaryakıt fiyatlarında indirim bekleyen tüketiciye kötü bir haber daha geldi. Benzin fiyatlarına bugünden geçerli olmak üzere 7 kuruş zam yapıldı. Fiyatlar korkulan noktaya dayandı.


Benzin fiyatlarına bugünden geçerli olmak üzere 7 kuruş zam yapıldı. Buna göre 95 oktan benzinin litresi yüzde 1,85lik artışla 3,91 liraya, 97 oktan benzin ise 3,98 liraya çıktı.

Tüketicinin akaryakıta ödediği her 100 TLnin 65 lirası ÖTV ve KDV olarak doğrudan devlete gidiyor.

Akaryakıt fiyatlarında indirim bekleyen tüketiciye dün kötü bir haber daha geldi. Motorinden sonra bugünden geçerli olmak üzere benzin de zamlandı. Yeni fiyat ayarlamasına göre 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi yüzde 1,85, 97 oktan benzinin fiyatı ise yüzde 1,87 oranında artırıldı. Düzenleme, litre fiyatına 7 kuruş zam olarak yansıyacak. Böylece benzinin litresi yeniden 4 lira sınırına dayandı. Geçen hafta motorine de 7-8 kuruşluk zam gelmişti. Benzine bugünden geçerli olmak üzere 7 kuruş zam yapıldı. Dün akşam bazı şirketler tarafından bayilere bildirilen zamlar, bugünden itibaren pompa fiyatlarına yansıtılacak. Yeni zamla birlikte İstanbul Anadolu yakasında 1 litre benzinin (95) fiyatı 3,87 liradan 3,91 liraya; 97 oktan benzinin fiyatı ise 3,91 liradan 3,98 liraya çıktı. Son ayarlamayla benzinin litre fiyatı Psikolojik sınır kabul edilen 4 lira seviyesine yaklaştı. Öte yandan kalorifer yakıtı da bugünden geçerli olmak üzere yüzde 1,84 oranında zamlandı.

Son bir ay içerisinde akaryakıta, ham petrol fiyatlarındaki artış gerekçe gösterilerek 3 defa zam yapıldı. Tüketicilerin büyük tepkisi üzerine Enerji Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), sektör temsilcileriyle fiyat indirimi için bir araya gelmişti. Akaryakıt fiyatlarıyla ilgili geniş katılımlı toplantılar yapılmasına rağmen tüketiciyi sevindirecek bir karar çıkmamıştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız toplantılar sonrası rafineri ve akaryakıt dağıtım şirketlerinden indirim için jest beklediklerini söylemişti. Rafineri ve dağıtım şirketleri de pompaya 2 kuruş olarak yansıyan bir indirim yapmıştı. İndirimden kısa süre sonra ise motorine 8 kuruşluk zam yapılması tepki aldı. Akaryakıt ana dağıtım şirketi ve bayilerin temsilci kuruluşları, son zamların ham petrol ve döviz kurlarındaki artışlardan kaynaklandığını açıklamış ve ucuzluk için Maliyeden yüksek vergilerin indirilmesini istemişti. Tüketicinin akaryakıta ödediği her 100 TLnin 65 lirası ÖTV ve KDV olarak doğrudan devlete gidiyor.

İsmail Altunsoy / Zaman

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Viranşehir'de Esnafın Veresiye şartları şaşırttı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com