Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Beni hoca sanmalarından korkuyorum

Beni hoca sanmalarından korkuyorum

Giriş Tarihi: 6 Kasım 2010 Cumartesi 08:30
Beni hoca sanmalarından korkuyorum

Kurtlar Vadisinin Zazası Ali Sürmeli, bu hafta vizyona giren New Yorkta Beş Minare filminde bir cami hocasını canlandırıyor. İki evlilik yapan ve Dünyevî bir aşka layık olamadım. İlahî aşk ise yarım. diyen usta oyuncu, 13 yıldır ayrı kaldığı oğluyla ilgili konuşurken gözyaşlarını tutamıyor. Sürmeli ile hem yeni filmdeki rolünü hem de hayatını konuştuk. Kah ağladık, kah güldük...

 

Takiye filminde de bir cami hocasını canlandırmıştınız. New Yorkta Beş Minare filminden bu rol gelince Galiba bu işten kurtulamayacağım. mı dediniz?

Benim oynadığım ilk hoca rolü New Yorkta Beş Minarede oldu. Çünkü bu film sekiz yıllık bir hikaye. Geçen yıl eylül ayında çekmiştik bu sahneyi. Mahsun Sen oynayacaksın. deyince, Asosa kapandım ve beş ay sonra sakallar olunca geldim. Bir günlük çekim, ama beş ay sürdü hazırlığı. (Gülüşmeler) Ne olur ne olmaz diye kaza korkusundan bir hafta sakalla bekledim. O hafta da, kim nereden duymuşsa, Hoca rolü için sakallı biri lazım Takiye filmi için. dedi. Öyle bir para söyledim ki Aa o kadar etmezsin. desinler de yırtayım ama Tamam. dediler.

Sakalda bereket var yani!

Hakikaten varmış. O sakalla bir ay Almanyaya gidip geldim. Daha o bitmeden Kurtlar Vadisinden aradılar. Gittim Hoca rolündeyim, sakallıyım. dedim. Olur mu olmaz mı derken, Olur. dediler ve Zaza rolüne sakallı başladık. Gene sakallıyım çok şükür de, o kadar uzun değil.

Bu sakal bana yakışıyor. deyip de kesmemeyi düşündünüz mü?

Aslında iyi gitmiyor.

Niye?

Sokakta saygınlık kazandırıyor ama ben imam, hoca değilim, hacca gitmemişim. Yolda Selamün aleyküm hocaefendi. diyorlar. Aleyküm selam. diyorum ama Kusura bakmayın. deyip kaçıyorum. Kalkıp bir şey sorarlar filan. (Gülüşmeler) Bir de oğlumla gezerken Torununuz mu? diyorlar. Almanyaya her gittiğimde polis bir on dakika uzun uzun bakıyor bana. Almanca Oyuncuyum. demeyi öğrendim de kurtuldum.

New Yorkta Beş Minare, 11 Eylülden sonra ABDde üretilen böyle bir paranoyaya gönderme içermiyor mu?

Evet. Bu efekti ABDliler oluşturdu. Ellerinde üç silah var: Silah, sinema, ilaç. Çok şükür bizim elimizde de sinemamız var. İlaçlarımız da var.

Karı-koca ilaçları mı? (Gülüşmeler)

Sonra oraya dönerler, özünü bulur, onlar da ilacı bitkiden yapıyorlar. Film; müzik, görüntü, ses ve sözden oluşur ama esasında yapılma niyetini de belli eden bir şeydir ve onun için silaha dönüşür. Çok şükür ki Mahsun Kırmızıgül bu aracın iyi bir ustası olma yolunda.

Hollywood ABD propagandası yapıyor. Orada çekilen bir Türk filminin ABDyi eleştirmesi bu açıdan çok manidar değil mi?

Evet. Yapan adam Türkiyeli, Müslüman ve filmde de bunu anlatıyor. Neresine hayır diyebilirsin ki? Esas şefkate ihtiyacı olanlar onlar. Çünkü bir savaş makinesine dönüşmüşler. İnsanın özünde var olan sevgiyi gösterdiğimizde Sanırım yeni çağ bu. Kötülükle bir yere varılmıyor. diyecekler. One minute cümlesiyle sınırlarımızın ötesinde kalpler fethetmiş bir zamanda yaşarken NATO diyor ki: Senin ülkene bir Müslüman ülkeye karşı füze kuracağım. Komşularımızla sıfır problemliyiz. Ekonomimizin geliştiği, Avrasya, Kafkaslar, Ortadoğuda dizilerimizin seyredildiği bir dönemde böyle bir füzeyi getirirsen güvenilirliğimiz sorgulanır.

Filmde zikir de yaptıran bir hocayı canlandırıyorsunuz. Kafalardaki zikir algısı nedeniyle bazılarını kızdırır mı bu görkemli sahneler?

Filmde kendimizce olabilecek, tolere edilebilecek ölçüde İslamın anlayış biçimleri üzerine bir yelpaze gösterdik. 23 yıllık peygamberliğinde sadece iki ay savaşan bir peygamberden söz ettik. Öyle zannediyorum ki, niyetimizin iyi olduğunu, şiddetin tasvip edilmediğini anlatıyoruz. Referandum sonrasında Başbakanımız Yüzde 58in neye evet dediğini anlıyorum, merak ettiğim yüzde 42nin neden hayır dediği. Bunu anlamak için hareket ediyoruz. demişti. İnsanlar neden zikir sahnelerine, Müslümanlara bu kadar tepkili? Kabahat onlarda değil, bence gene Müslümanlarda. Gönül kapısı kapalı insana ulaşamıyorlar. Kapısına gidip, Beni neden sevmiyorsun, bana söyle. denmesi lazım. Madem kötüler kamuoyu oluşturabiliyor, başka âlemler olduğuna inanan, elinde kutsal kitap taşıyan bir insan daha kolay oluşturur. Sen anlatamıyorsan kim anlatacak?

Z

aman

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com