Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Belitaş sakinleri altyapısı olmayan mahallelerine hizmet bekliyor

Belitaş sakinleri altyapısı olmayan mahallelerine hizmet bekliyor

Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Belitaş Mahallesi'nde yaşayan halk, hakları olan hizmeti alamadıklarından dolayı mağduriyet yaşadıklarını, uzun zamandır yaşadıkları alt ve üst yapı sorununun bir an önce giderilmesini istediler.

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2015 Salı 17:52
Belitaş sakinleri altyapısı olmayan mahallelerine hizmet bekliyor

Çınar’a yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta olan Belitaş (Xirbêsîtil) Mahallesi’nde yaşayan halk, hakları olan hizmeti alamadıklarından dolayı mağduriyet yaşadıklarını belirterek, uzun zamandır yaşadıkları alt ve üst yapı sorununun bir an önce giderilmesi için yetkililere seslendiler.

Yeni büyükşehir belediyesi yasası ile mahalleye dönüşen köylere, hizmet götürme işlemi belediyelere devredildi. Büyükşehir yasasından önce hak ettikleri hizmeti alamadıklarını ifade eden köylüler, yeni yasanın yürürlüğe girmesinden sonra da hiçbir şeyin değişmediğini, hizmet alamadıklarını söylediler.

Belitaş Mahallesi sakinleri hakları olan hizmeti almayı beklediklerini belirterek,  köyde alt yapı olmamasından dolayı kirli suların köy içerisinden açık olarak akması hastalıklara neden oluyor dediler.  

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine yapmış olduğu ilk hizmetin mahalle sakinlerinden içme suyu ücretini almak olduğunu belirten Sait Duman, “Yaklaşık 30 yıl önce Çınar’ın içme suyu şebekesini köyümüzden çektikten sonra, köyün (mahallenin) içerisine de içme suyu şebekesi çekecekleri sözünü verdiler. O günden bugüne kadar köye bir hizmet gelmiş değil. Son yerel seçimlerde köylerinden, mahalle olarak büyükşehir belediyesine bağlanacağı ve büyükşehir belediyesi tarafından hizmet alacağımız söylendi. Fakat büyükşehir belediyesinin bize yapmış olduğu ilk hizmet köyümüzün içerisinden çıkan suyun ücretini almak oldu. İçme suyunu faturalandırılmasının ardından alt ve üst yapı yapılacağı belirtildi. Fakat yaklaşık 20 ay geçmesine rağmen köy içerisine ne alt ne de üst yapı yapılmış değil.” dedi.

Duman, köy içerisinde akan kirli sulardan büyük rahatsızlık duyduklarını söyleyerek, “Evlerin atık suları köy içerisinden, evlerin arasından akıyor. Bu durum da özellikle yaz aylarında kötü koku ve çeşitli hastalıklara neden oluyor. Yetkililerden köy içerisinden geçen ve hastalıklara sebep olan, alt ve üst yapı sorununun giderilmelerini talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Köylerine misafirliğe gelenlere karşı mahcup olduklarını belirten Hasan Danış, “Köyümüzde alt ve üst yapı olmamasından dolayı köyün atık suları evlerin arasından, çocukların oyun oynadıkları yerlerden akıyor. Bu durum da özellikle yaz aylarında bulaşıcı hastalıklara davet çıkarıyor. Köy içerisinden akan kanalizasyon sularının sebep olduğu kötü kokulardan dolayı, köyümüze misafirliğe gelenlere karşı mahcup oluyoruz. Yetkililerden köy içerisinden alt ve üst yapı yapılmasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu. (Vedat Aydın-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Mehmet Akif İnan Devlet hastanesinin oto park sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com