Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Belediyelerde eşbaşkanlığa durdurma kararı

Belediyelerde eşbaşkanlığa durdurma kararı

Diyarbakır Valiliğinin yasal olmadığı gerekçesiyle dava açtığı eşbaşkanlık sistemi hakkında verilen karar açıklandı.

Giriş Tarihi: 2 Ekim 2014 Perşembe 10:24
Belediyelerde eşbaşkanlığa durdurma kararı

 Eşbaşkanlık sisteminin yasal bir zeminin olmadığı ve gayri hukuki olduğu gerekçesiyle yürürlüğünün durdurulması talebiyle Diyarbakır valiliğince açılan dava karara bağlandı. Alınan karar doğrultusunda yürütmeyi durduruldu.

Diyarbakır Valiliği tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Belediye Meclisi tarafından çıkarılan eşbaşkanlık yönetmeliğinin hukuki dayanaktan yoksun olduğuna vurgu yapılarak, mevzuatta eşbaşkanlık sistemi ile ilgili yapılan düzenlemenin siyasi partiler kanununda yapıldığı, belediyeleri kapsamadığına vurgu yapıldı.

Açıklamada devamla, “Belediyelerle ilgili mevzuatta eşbaşkanlık ile ilgili düzenleme bulunmamaktadır. Bu hali ile Büyükşehir yargıya götürülmüştür. Yargı süreci tamamlanana kadar, kişi ve kurum mağduriyetine sebep olmamak ve ileride oluşabilecek muhtemel hukuki yaptırımlarla karşılaşmamak için belediye iş ve işlemlerin meri mevzuat çerçevesinde yürütülmesi, belediyelerle ilgili eşbaşkanlık sistemi talep ediliyor ise bunun yasal düzenleme ile mümkün olabileceğinden ilgili mercilere girişimlerde bulunabileceği hususu Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na iletilmiştir” ifadeleri kullanıldı. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Osman Baydemir HDP’nin yeni parti sözcüsü oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com