Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Belediyeler tarafından su kaynaklarından 5,2 milyar m3 su çekildi

Belediyeler tarafından su kaynaklarından 5,2 milyar m3 su çekildi

TÜİK tarafından açıklanan 2014 Belediye Su İstatistikleri verilerine göre, belediyeler tarafından su kaynaklarından 5,2 milyar m3 su çekildiği belirtildi.

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2015 Salı 11:52
Belediyeler tarafından su kaynaklarından 5,2 milyar m3 su çekildi

Belediyeler tarafından su kaynaklarından içme ve kullanma suyu şebekesine 5,2 milyar m3 su çekildi. Çekilen suyun yüzde 36’sı barajlardan, yüzde 27,2’si kuyulardan, yüzde 18,8'i kaynaklardan, yüzde 12,5'i akarsulardan ve yüzde 5,5'i göl, gölet veya denizlerden sağlandı.

Çekilen suyun yüzde 57,2’si arıtıldı

İçme ve kullanma suyu şebekesine çekilen toplam 5,2 milyar m3 suyun 3 milyar m3ü içme ve kullanma suyu arıtma tesislerinde arıtıldı. Arıtılan suyun yüzde 95,5'ine konvansiyonel, yüzde 2,9'una gelişmiş, yüzde 1,6'sına ise fiziksel arıtma uygulandı.

İçme ve kullanma suyu şebekesi ile belediye nüfusunun yüzde 97’sine hizmet verildi

İçme ve kullanma suyu şebekesi ile hizmet verilen belediye nüfusunun 2014 yılı itibariyle Türkiye nüfusu içindeki payı yüzde 91, toplam belediye nüfusu içindeki payı ise yüzde 97 olarak tespit edildi. İçmesuyu arıtma tesisleri ile hizmet verilen belediye nüfusunun oranı ise Türkiye nüfusu içinde yüzde 54, toplam belediye nüfusu içinde yüzde 58 olarak hesaplandı.

Kişi başı çekilen günlük ortalama su miktarı 203 litre olarak hesaplandı

Belediyeler tarafından içmesuyu şebekesine çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarı 203 litre olarak hesaplandı. Üç büyük şehrimizde ise çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarı İstanbul için 181 litre, Ankara için 211 litre, İzmir için 180 litredir. 

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emniyeti kaçakçılara geçit vermiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com