Advert
Advert
Advert

Belediyede modern kölelik; Belsan şöfürlüğü

BELSAN bünyesindeki sürücüler çalışma şartlarının ağırlığından yakınıyor

Belediyede modern kölelik; Belsan şöfürlüğü
Belediyede modern kölelik; Belsan şöfürlüğü
Toplu taşımada bir isyan da sürücülerden geldi. 


BELSAN bünyesinde bin 240 lira aylıkla çalışan sürücüler, kendilerine yemek  ve çay molası bile verilmediğini ileri sürüyorlar.


Çalışma şartlarının ağırlığı yüzünden bazı arkadaşlarının istifa ettiğini, bazılarının sinir hastası olduğunu söyleyen sürücüler, “Sabah saat 6’dan akşam 19.30’a kadar çalışıyoruz.   Hiç bir sosyal hakkımız yok. Haftada bir gün dinleniyoruz. O günü de kendileri belirliyor. Hesap verme ve eve ulaşmamız 20.30’u buluyor. Belediye Başkanımız Sayın Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba’nın sesimize kulak vermesini istiyoruz” dediler

Akıllı kartla hizmet veren otobüslerde görev yapan şoförler çalışma şartlarının ağırlığından yakınıyor.


Günde 13 saat çalışmayı ağır bulan şoförlerin bazıları istifa ederken, bazılarının  aşırı stres yüzünden psikologa başvurduğu bildirildi. 


Adlarının açıklanmasını istemeyen bazı şoförler, aylık bin 240 lira maaşla günde 13 saat çalıştırıldıklarını, kendilerine dinlenme ve yemek molası bile verilmediğini belirterek, şikâyetlerini şöyle özetlediler: “Sabah saat 06.00’da araç başına geçiyor,  akşam 19.30’da aracı bırakıyoruz.


Gün boyunca yoğun bir stres yaşıyoruz. Hangi yolcu parasını verdi, hangisi vermedi, gün boyunca bununla uğraşıyoruz. 


Belli bazı kurallarımız var,  örneğin arkadan binmek ve önden inmek yasak,  durak harici yolcu indirmememiz ve almamız gerekiyor.   Geçmiş dönemlerde  bu kurallar  uygulanmadığı için şimdi bunları insanlarımıza anlata-mıyoruz.  Kuralları uyguladığımızda hakarete uğruyoruz.  


Kamera kayıtları incelendiğinde  bizlerin neler çektiği daha iyi anlaşılır.
Hesap-devir derken, eve gittiğimiz saat 20.30’u buluyor. Haftada bir gün izin yapabiliyoruz, o günü de biz değil, kendileri belirliyor.  Doktora bile gitmekte zorlanıyoruz, hastalanma hakkımız bile yok. 


Belediye Başkanımız Sayın Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba’dan çalışma şartlarımızın iyileştirilmesi konusunda destek bekliyoruz.”
Hizmet Gazetesi


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
şöför     2014-09-24 bir zalim giti bir zalimi geldi söz verdiler geldilermi düzelecek dediler hepsi yalancı lavaboya gidemiyoruz yemyemizi kesmeye bahane arıyorlar sahada kahyalardan akraban varsa iyi yerlerde çalışırsın yok rezilsin bizi çalışmaya mecbur eden işsizlik allaha havale ediyorum allah hakımızı yiyenlerin kendilerinden çocuklarından bile çıkarsın bize görmeyi nasip etsin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!