Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Belediye Beykapısı Surlarını ortaya çıkartıyor

Belediye Beykapısı Surlarını ortaya çıkartıyor

Giriş Tarihi: 7 Ekim 2011 Cuma 16:37
Belediye Beykapısı Surlarını ortaya çıkartıyor


Şanlıurfa Belediyesi Beykapısında kurulan iskelelerle yıkılmaya yüz tutmuş surlar onarımını yapıyor.
 Daha önce eskicilerin ve halk harasında bitpazarı olarak adlandırılan Mahmutoğlu Kulesi önündeki park inşaatıyla birlikte devam eden Beykapısı surlarının onarımı yapılıyor.
Şanlıurfa Belediyesi Koruma Amaçlı İmar Müdürlüğü, şehir surlarının doğu yönünde yer alan düzgün kesme taşlardan inşa edilmiş yapıdan, Kısas’a açıldığı için “Kısas Kapısı” veya “Bab el- Emir” olarak kaynaklarda yer alan surları gelecek kuşaklara aktarmak için yoğun bir mesai harcıyor. Şanlıurfa şehir surlarını ortaya çıkartma projesi kapsamında yürütülen çalışmaların kısa bir sürede tamamlanması bekleniyor.
Yıkılma aşamasına gelen ancak Şanlıurfa Belediyesinin çabalarıyla ayağa kaldırılma çalışması devam eden Beykapısı surları Mahmutoğlu Kulesi burçlarının hemen yan tarafında bulunuyor.
Bu arada   M.S. VI. Yüzyıla ait yazılı kaynaklarda sözü edilen şehir surlarının ilk inşa tarihi bilinmiyor.Şehrin etrafını çevreleyen surların büyük bir kısmı, 20. yüzyılın başından itibaren tahrip edilmeye ve yıkılmaya başlanmış, Harran Kapısı, Bey Kapısı’na ait Mahmut oğlu Kulesi ile yer yer duvar ve burç kalıntıları günümüze kadar ulaşabilmiş..
Çeşitli kaynaklardan Urfa şehir surlarının: güneyde Harran Kapısı, doğuda; Bey Kapısı, Su Kapısı, kuzey batıda; Samsat Kapısı, Saray Kapısı, batıda; Batı Kapısı, Sakıbın Kapısı ve Su Kapısı olmak üzere sekiz kapısı bulunuyor.

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Uluslararası İslâm Bilgeleri Zirvesi Şanlıurfa’da düzenlenecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com