Advert
Advert
Advert

Belediye Beykapısı Surlarını ortaya çıkartıyor

Belediye Beykapısı Surlarını ortaya çıkartıyor
Belediye Beykapısı Surlarını ortaya çıkartıyor


Şanlıurfa Belediyesi Beykapısında kurulan iskelelerle yıkılmaya yüz tutmuş surlar onarımını yapıyor.
 Daha önce eskicilerin ve halk harasında bitpazarı olarak adlandırılan Mahmutoğlu Kulesi önündeki park inşaatıyla birlikte devam eden Beykapısı surlarının onarımı yapılıyor.
Şanlıurfa Belediyesi Koruma Amaçlı İmar Müdürlüğü, şehir surlarının doğu yönünde yer alan düzgün kesme taşlardan inşa edilmiş yapıdan, Kısas’a açıldığı için “Kısas Kapısı” veya “Bab el- Emir” olarak kaynaklarda yer alan surları gelecek kuşaklara aktarmak için yoğun bir mesai harcıyor. Şanlıurfa şehir surlarını ortaya çıkartma projesi kapsamında yürütülen çalışmaların kısa bir sürede tamamlanması bekleniyor.
Yıkılma aşamasına gelen ancak Şanlıurfa Belediyesinin çabalarıyla ayağa kaldırılma çalışması devam eden Beykapısı surları Mahmutoğlu Kulesi burçlarının hemen yan tarafında bulunuyor.
Bu arada   M.S. VI. Yüzyıla ait yazılı kaynaklarda sözü edilen şehir surlarının ilk inşa tarihi bilinmiyor.Şehrin etrafını çevreleyen surların büyük bir kısmı, 20. yüzyılın başından itibaren tahrip edilmeye ve yıkılmaya başlanmış, Harran Kapısı, Bey Kapısı’na ait Mahmut oğlu Kulesi ile yer yer duvar ve burç kalıntıları günümüze kadar ulaşabilmiş..
Çeşitli kaynaklardan Urfa şehir surlarının: güneyde Harran Kapısı, doğuda; Bey Kapısı, Su Kapısı, kuzey batıda; Samsat Kapısı, Saray Kapısı, batıda; Batı Kapısı, Sakıbın Kapısı ve Su Kapısı olmak üzere sekiz kapısı bulunuyor.

www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı